Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 94856 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 10963
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 25 Eylül 2013 21:08:57
 Durum : Cevaplandı
sag kalcam da kemık baslarının zedelenmesı ve eklem sıvısının yok olması

ayaklarımla oturdugum yerde agırlık kaldırmasından sonra sag kasık ,baldır,kalca ve sınırlerın oldugu kaba et bolgemde agrılar basladı, ozel hastaneye gıttım rontgen ve mr ra ragmen baston kullanacaksın, ustune basmayacaksın denılmedıgı ıcın normal yasamıma devam ettım ama her gecen gun agrım arttı ve merdıven cıkamaz oldum sankı sag bacagım benım ıstemım dısında hareket edıyordu ve kısa gıbı saga yatarak yurumeye baslayınca devlet hastanesı ortopedı servısıne gıttım, 2 degnek ve ılac verdıler 45 sureyı beklıyorum, teshıs ; sag kalca kemıklerının bırlestıgı noktalarda ödem olusmus, kemık baslarının arasındakı sıvı kurumus ve kemıkler rahat hareket etmedıgı ıcın surtunme ıle kemık om ları asınmaya baslamıs dedıler, su anda odeme gecmıs durumda agrım yok ama henuz duzgun adım atamıyorum, kemık baslarının ıyılesmesı ıcın ve arasındakı sıvının yenıden olusumu ıcın ne yapmam lazım, 50 yasındayım ve okutmam gerekn bır kızım var, amelıyat olup yatamam, bu konuda yol gosterırsenız sevınırım, bır de emts cıhazını onderdıler ?, tesekkurler,
Soru Cevabı
bu tip rahatsızlıklar genellikle tıpta "coxartroz" olarak bilinen kalça eklemi kireçlenmesinin öncül işaretleridir.

tedavi olmadığınız taktirde kalçanızda hızla kireçlenme başlayacaktır.

rahatsızlığınız sürekli takip altında bulunması gereken bir hastalıktır.
genel olarak tüm tıp aleminin görüşü ; bu hastalıkta total kalça protez ameliyatının ileri yaşlarda yapılması gerektiği hususudur.
ileri yaşlarda hastalığınızın gidişatına bağlı olarak ameliyat olabilirsiniz.
ancak bu tip ameliyatlar yanlızca insan ömründe bir kez yapıldığından , mümkün mertebe geç , ileri yaşta ameliyat olmasınızı öneririm.

kalçalarınızdaki kireçlenmenin dahada artmaması ve hareket kısıtlığı yapmaması için , iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli fizik tedavi görmeniz gerekmektedir.

Fizik tedavi, kalça kireçlenmesi tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir.
Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle kalça mafsalları tedavi edilir. Bu amaçla, yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları, masaj uygulanabilir.

Fizik tedavi kürü genelde 21 seanstır. Çoğunlukla günde bir seans uygulanır. Ancak, günde iki seansla daha hızlı sonuç almak da mümkündür. Hastadan alınan cevaba göre seans sayısı artırılabilir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında fizik tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Fizik tedavi sonrasında soğuktan korunmak gerekebilir, çünkü soğuk kaslarda gerginliğe ve dolayısı ile ağrıya yol açar. Sadece fizik tedaviden sonra değil, her zaman soğuktan ve hava cereyanında kalmaktan sakınmak gerekir. Fizik tedaviden sonra 15-20 dk. dinlenmek ve aniden soğuk havayla temas etmemekte ve özellikle eklemleri ve kasları en azından korumakta fayda vardır.

Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj da uygun bir şekilde ve bilen kişiler tarafından yapıldığında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek başına tedavide yeterli olmaz. Yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları uygulamasından sonra kombine bir tedavide yararlanılabilir.

başka bir tercih de kaplıca tedavisidir.
Ben ; kaplıcayı özellikle fizik tedaviden sonra öneriyorum... Yüzeyel ısıtıcı etkisi vardır, dolayısıyla derin dokuları etkileyemez. Sadece kaplıca tedavisi kalça kireçlenmesinde yeterli bir tedavi sağlayamaz. Muhakkak kaplıca tedavisi tercih edilecekse doktor kontrolünde olan ve fizik tedavi imkanları olan yerler seçilmelidir. Yirmi (20) seanslık bir fizik tedavi kürü sonrası uygulanacak kaplıca tedavisi hem etkinliği artırır hem de iyilik süresini uzatır.

kalça kireçlenmesi tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur de artık bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Hasta ; verilen önerilere uyarsa sonraki yaşantısını normal geçirir.

Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. kalça kireçlenmesi olanların rahatlıkla yapabilecekleri sporların başında yüzme , yürüme ve egzersiz bisikletleri gelmektedir.
esasen , hemen her hastalık yatarak iyi olur , ancak bu tip rahatsızlıklarda usülüne uygun mutlaka hareket etmek gerekir. hareket etmeyen eklemlerde kireçlenme daha da ilerleyerek artar.

Tedavide ana yöntem, uzun ve ince bir iğne ile bu bölgeye, doğru açı ile yaklaşıp , içine gerekli ilacı zerk etmektir.

Bunun yanı sıra ;
1- antienflamatuar ilaçlar,
2- Fizik tedavi
3- bacağı yana doğru açarak yapılan germe egzersizleri,
4- kilo vermek tavsiye edilir.

Bu tedavilerle geçmeyen vakalarda en son yapılacak işlem cerrahidir.

lakin tıpta risksiz hiç bir ameliyat yoktur.. her ameliyatın kendine göre bir riski ve tehlikesi vardır..
Özellikle bu cins ameliyatlarda risk ve tehlike daha fazladır..
Tıpta hiç bir tedavinin ve ameliyatın % 100 garantisi yoktur.

Garanti sadece ve sadece Allah a mahsustur.
bir saniye sonra kendisinin dahi ölüp ölmeyeceğini bilmeyen hiç bir doktor ; sizin yüzde yüz şifa olup olmayacağını garanti edemez. Garanti veren varsa , yalan söylüyor demektir.

Benim size önerim ; bizzat konusunda çok iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 6
   Bugün : 3.764
   Toplam : 20.380.280