Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95658 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 1236
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 05 Ocak 2009 09:29:37
 Durum : Cevaplandı
kalça kemiğinde oluşan ağrı

slm hocam ben kastamonuda ikamet ed,iyorum.benim hastalığım 2006 dan buyana oluşan kalça kemiğinde ödem ve romatizma teşhisi konulan bi hastalık olup.çaresi olmayan bi hastalık denilmiştir.benim sol kalçada çok olmakla beraber sağ kalçadada nadiren oluşan bi ağrıdır .yürürken topallık oluşması .ve yürümeyi etkilemesidir.yatarken kalça kamiğinde oluşan ağrı.sağlı sollu yürümeler oluşmaktadır.yardımcı olursanız sevinirim.saygılar.
Soru Cevabı
geçmiş olsun ,
uzun süre ayakta kalmakla sol kalçada yatarken ve kalkarken artan bir ağrının mevcudiyeti ,yürürken topallık oluşması , sol kalçada iğnelenme gibi bir his başlaması ; " coxartroz "dediğimiz kalça mafsalının kireçlenmesinin ilk belirtileridir.

coxartroz önemli ve ciddi bir hastalık olup , ilerdeki dönemlerde kalça hareketlerinizi tamamen kısıtlamaya kadar giden , şiddetli ağrılara neden olan bir dizi rahatsızlığa neden olacaktır.

hastalığın tedavisi yokmu ? sorusuna gelince...

Allah ; insanoğluna her türlü hastalığı vermiştir. ama tedavisini de vermiştir..
yanlızca ölümün çaresi yoktur ve her nefis bir gün ölümü tadacaktır.
günümüzde bir çok kanserlerin tedavisi bulunmuşken , organ nakilleri yapılırken ; basit bir kalça kireçlenmesinin ve romatizmasının tedavisinin olmaması düşünülemez. elbette tadevisi vardır.

Sizde bulunan ve tıpta " coxartroz" olarak bilinen kalça kireçlenmesi ; sürekli takip altında bulunması gereken bir hastalıktır.
genel olarak tüm tıp aleminin görüşü ; bu hastalıkta total kalça protez ameliyatının ileri yaşlarda yapılması gerektiği hususudur.
Yaşınızın daha çok genç olması nedeniyle kesinlikle ameliyat önermiyorum. 55-60 yaşına doğru , hastalığınızın gidişatına bağlı olarak ameliyat olabilirsiniz.
ancak bu tip ameliyatlar yanlızca insan ömründe bir kez yapıldığından , mümkün mertebe geç , ileri yaşta ameliyat olmasınızı öneririm.

kalçalarınızdaki kireçlenmenin dahada artmaması ve hareket kısıtlığı yapmaması için , iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli fizik tedavi görmeniz gerekmektedir.

Fizik tedavi, kalça kireçlenmesi tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir.
Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle kalça mafsalları tedavi edilir. Bu amaçla, yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları, masaj uygulanabilir.

Fizik tedavi kürü genelde 21 seanstır. Çoğunlukla günde bir seans uygulanır. Ancak, günde iki seansla daha hızlı sonuç almak da mümkündür. Hastadan alınan cevaba göre seans sayısı artırılabilir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında fizik tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Fizik tedavi sonrasında soğuktan korunmak gerekebilir, çünkü soğuk kaslarda gerginliğe ve dolayısı ile ağrıya yol açar. Sadece fizik tedaviden sonra değil, her zaman soğuktan ve hava cereyanında kalmaktan sakınmak gerekir. Fizik tedaviden sonra 15-20 dk. dinlenmek ve aniden soğuk havayla temas etmemekte ve özellikle eklemleri ve kasları en azından korumakta fayda vardır.

Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj da uygun bir şekilde ve bilen kişiler tarafından yapıldığında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek başına tedavide yeterli olmaz. Yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları uygulamasından sonra kombine bir tedavide yararlanılabilir.

başka bir tercih de kaplıca tedavisidir.
Ben ; kaplıcayı özellikle fizik tedaviden sonra öneriyorum... Yüzeyel ısıtıcı etkisi vardır, dolayısıyla derin dokuları etkileyemez. Sadece kaplıca tedavisi kalça kireçlenmesinde yeterli bir tedavi sağlayamaz. Muhakkak kaplıca tedavisi tercih edilecekse doktor kontrolünde olan ve fizik tedavi imkanları olan yerler seçilmelidir. Yirmi (20) seanslık bir fizik tedavi kürü sonrası uygulanacak kaplıca tedavisi hem etkinliği artırır hem de iyilik süresini uzatır.

kalça kireçlenmesi tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur de artık bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Hasta ; verilen önerilere uyarsa sonraki yaşantısını normal geçirir.

Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. kalça kireçlenmesi olanların rahatlıkla yapabilecekleri sporların başında yüzme , yürüme ve egzersiz bisikletleri gelmektedir.
esasen , hemen her hastalık yatarak iyi olur , ancak kalça kireçlenmesinde mutlaka hareket etmek gerekir. hareket etmeyen eklemlerde kireçlenme daha da ilerleyerek artar.

hülasa ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun fizik tedavi görmenizi , bunun ardından kaplıca tedavisi görmenizi öneririm.

Ayrıca ameliyatın ileri yaşta yapılması , bu süre zarfında spor ve egzersizler yapmanızı , fizik tedavi uzmanınca verilecek uygun ilaçları usülüne uygun olarak zamanında ve tam dozunda almanız gerekmektedir.

geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 16
   Bugün : 1.743
   Toplam : 20.792.271