Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95569 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 1321
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 23 Ocak 2009 20:48:04
 Durum : Cevaplandı
bağ doku hastalığı

4 yıldır sol elimin üstüne elektrik çarpar gibi ağrılar oluyor ve küçük parmağından bileğime kadar kasılmalar var geceleri terleme oluyor ama bu terleme genellikle adet dönemine yakın oluyor tıp fakültesine gittim ana dilusyon kan tahlili pozitif çıktı göz ve ağız kuruluğum var topuklarımda çok ağrı oluyor ağız içinde ara ara yarlar çıkıyor çok nefes darlığım var ramotoloji bağdok hastalığı diye teşhis koydular yurt dışından Quensyl 200 mg.ilaç tedavisi kullanma gerektiğini söylediler.ayrıca devamlı yüz ağrısı göz ve burun bölgesinde ağrım var göz kapaklarımda ve yüzümde şişmeler var.beni bu konuda aydınlatmanızı rica ediyorum.şimdiden teşekkürler.herkese sağlıklı günler diliyorum.antalya
Soru Cevabı
bağ dokusu hastalığı (MCTD), diğer bağ dokusu hastalıklarının belirtilerine ve semptomlarına neden olan, ender görülen bir öz bağışıklık bozukluğudur.

bağ dokusu hastalığı bulunan kişiler, lupus, skleroderm ve polimiyozitten oluşan diğer üç hastalığın özelliklerini yaşarlar. Bu nedenle, karma bağ dokusu hastalığı zaman zaman kesişim kümesi hastalığı olarak da ifade edilir. ilerde hastalığın seyri değişebilir ve başka bir tip bağ dokusu hastalığı olabilir.. o nedenle ; bu tip hastalar periyodik olarak mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır.

Diğer üç hastalığın belirtileri ve semptomları genellikle bir arada, bir anda görülmez. Bu durum, bağ dokusu hastalığının teşhisini biraz daha karmaşık kılar.

bağ dokusu hastalığı bulunan kişilere genellikle ilk olarak lupus teşhisi konur. Hastalık ilerledikçe ve başka belirtiler ile semptomlar görünür hale geldikçe, teşhis düzeltilir.

bağ dokusu hastalığı en sık olarak kadınlarda görülür ve genç yetişkinlerde, 20’li ya da 30’lu yaşlarında teşhis edilir. Karma bağ dokusu hastalığı teşhisi çocuklara da konmuştur.

bağ dokusu hastalığı, romatologlar arasında biraz tartışmalı bir terimdir. Bazı uzmanlar, bağ dokusu hastalığının kendine özgü bir hastalık mı, yoksa başka bir başka bir bağ dokusu hastalığının habercisi mi olduğunu sorgulamaktadır.

bağ dokusu hastalıkları içinde en çok rastlanılan ve en çok bilinen hastalık ; sistemik lupus eritematozus’tur. (SLE)

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi bir çok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve çeşitli bağışıklık sistemi (immünolojik) anormalliklerle karakterize otoimmun, kronik sistemik bir hastalıktır.
hastalarda önceleri yorgunluk ve eklem iltihabı gibi bir veya iki bulgu vardır. Sonra SLE’nin diğer özellikleri gelişebilir. Hastalardaki tutulan organlar değişiktir ve tutulan organ sistemine göre hastalığın şiddeti değişir. SLE alevlenme ve düzelme ya da inaktif hastalık dönemleriyle karakterizedir. Tanı konduğunda çoğu hastada yorgunluk, ateş ve kilo kaybı gibi temel bulgular vardır.

SLE’li hastaların yaklaşık %90’ında ilk semptom artrit (eklem iltihabı) veya artralji (eklem ağrısı) dır.
SLE’de birçok değişik tipte deri belirtileri görülebilir. Her iki yanak ve burun köprüsünü kaplayan, burun ve dudak arası oluklarda görülmeyen, kelebek şeklindeki kırmızımsı döküntü (malar rash) güneş ışığına maruz kalmaksızın da olabilir. Ancak güneş ışığıyla artabilir.
Hastaların %50-60’ında fotosensitivite (ışık duyarlılığı) bulunur.Güneş ışınları ile cilt lezyonlarında artış yanında sistemik bulgularda da artış görülebilir.

Yaklaşık %50 hastada klinik olarak belirgin böbrek tutulumu olur. Böbrek yetmezliği görülebilir.
hastaların %30-60’ında nefes almakla,öksürmekle artan yan ağrısı ağrısı vardır. Buna rağmen radyografik bulgu bulunmayabilir.
Damar bulgusu bulgu olarak da hastaların %10’unda daha çok bacaklarda damar içi pıhtılaşma gelişir.
Sinir sistemi belirtiler de bu hastalarda oldukça değişiktir. Hastalarda psikoz, depresyon gibi bulgular yanında sara nöbetleri, beyin kanaması, geçici felçler görülebilir. Psikiyatrik bulgulardan depresyon, psikoz kortizon kullanımına da bağlı olabilir. Bu durumda ilacı kesmek gerekir.

Hastaların %50’ sinde mide barsak sistemi bulguları saptanır. İştahsızlık, bulantı, kusma en sık olanlarıdır.
Kan hücrelerine ait anormallikler de en sık bulgu kansızlıktır. Hastaların %10’unda önemli derecede kan hücre yıkımı görülür.
Yeni tanı almış olan hastada genel tedirginlik hali gözlenir. Hastanın psikolojik desteğe ihtiyacı vardır. Tedavinin yanında hastalar uyku, dinlenme, güneş ışığından korunma, beslenme ve egzersiz gibi konularda ilgilendirilmelidir.

SLE iyileşme ve alevlenme dönemleriyle seyreden bir hastalıktır.
Quensyl aslında sıtma tedavisinde kullanılan etken maddesi hidroksiklorokin fosfat tır türkiye da bulunmamaktadır bu tarzdaki otoimmun hastalıklarda kullanılır.

bağ dokusu hastalıkları genellikle otoimmun karakterli , bütün sistemleri tutan , kronik , ilerleyici ve ölümcül hastalıklar olarak kabul edilir.
tanı metodları her hastalık için farklıdır.
labrauvar bulguları ; tanıda YARDIMCI metodlardır ve esas teşhis , hekimin bizzat yapacağı fizik muayene neticesinde konur.

ayrıca labrauvar bulgularının pozitif çıkması , o hastanın % 100 bağ dokusu hastası olduğunu göstermez.

kullanmış olduğunuz quensyl ilacına gelince...

quensyl , bir kinin dir.
kinin ; esas itibarıyla sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç olmakla birlikte bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.
Amazon’da yetişen Cinchona ağacının kabuğundan elde edilir.

ticari ismi " Quensyl " olan kininin etken maddesi ; hidroksiklorokin fosfat tır ve Türkiye da bulunmamaktadır.. bu tarzdaki otoimmun hastalıklarda kullanılır. Fransadaki ismi PLAQUENYL dir.

Türkiye’de bulunmadığı için ; genellikle sıtma savaş dispanserlerinden " klorokin" de alınabilir.. aynı etken maddeyi içermektedir ve daha ucuzdur.

kinin ; eklemlerde ağrı, şişme, katılık ve ağrılarını rahatlamaya yarayan yavaş etkili bir ilaçtır.
Yalnız reçeteyle alınan ilaçlar tablet formunda günde bir veya iki defa alınır. Ciddi yan etkileri sık değildir.

en önemli yan etkisi göz üzerinedir.. gözde retina üzerinde kalıcı hasar yaparak körlüğe kadar giden bir dizi probleme neden olabilir..

o nedenle ; bu tedaviyi alan hastalar düzenli bir göz muayenesi olmalıdırlar. Bu yan etkiler erken teşhis edilebilirse , geri dönüşümlüdür.

eğer kinin kullanacak olursanız :

1) mutlak surette düzenli olarak üç ayda bir göz kontrolü yaptırmanız şarttır.

2) ilaca ilk başlandığında her hafta , daha sonraları 2 hafta , üçüncü ay sonunda ayda bir kan vererek kan tetkikleri yapılması gereklidir.

3) cildi güneş ışınlarından korumak gereklidir.

geçmiş olsun. acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 40
   Bugün : 11.588
   Toplam : 20.753.171