Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95666 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 1405
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 10 Şubat 2009 17:55:59
 Durum : Cevaplandı
kısırlık

hocam bilateral varikoselektomi olmuş 18 yaşında bi hastayım 1 hafta önce muayeneye gittim üroloji polikliniğine doktor elle muayene etti ve ameliyat noramal dedi 1 sene önce ameliyat olmuştum ben sperm testi istedim size sonuçları yazıyorum sorunu ve çözümünü söylerseniz sevinirim
semen analiz formu normal değerler
cinsel perhiz süresi:5 gün
hacim:2m/l 2-5m/l
renk:doğal beyaz-sarımsı opak
ph:8.5 7.2-7.8
viskozite:akıcı <+3
likefaksiyon süresi:30 <30 dakika
sperm sayısı:13 milyon/ml 20-250 milyon/ml
ileri motil sperm sayısı/ml:6milyon500bin/ml
ileri motil sperm%si:%30
grossmorfolojik anomali* <%50
motilite karakteri
A) B)%30 C)%25 D)%45 a>%25,a+b>%50
A(+4):ileri hızlı hareketli C(+2):yerinde hareketli
B(+3):ileri yavaş hareketli D(+1):hareketsiz
aglütünasyon:yok <+2
lökosit(ml)+yuvarlakhücre: <1milyon/ml <+2
hocam yazabildiğim kadarını yazdım hocam detaylı bi inceleyip neler olduğunu ne yapmam gerektiğini bi söyleseniz yaşım genç kız arkadaşım var moralim bozuldu doktor bi kaç bişey söyledi ama sizde yorumlasanız hocam yol gösterseniz şimdiden teşekkürler
Soru Cevabı
spermiogram sonucunuza göre ; spermlerin hareket ve morfolojisinde yer yer bozukluklar olduğu ve üreme kapasitenizin normalin altına düştüğü görülmektedir.
her ne kadar üreme fonksiyonunu tam olarak bozmasa bile gerekli önlemleri almakla ve tedavinizi yaptırmakla normale dönebilir..

Erkek kısırlığı çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir: hormonal nedenler, genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel , kimyasal etkenler vb. En sık görülen ve mikrocerrahi ile olumlu sonuç alınabilen bir neden de yumurtalık damarlarında varisleşme olarak basitçe tanımlanabilecek olan varikoseldir.

Eroin, morfin gibi maddelerin kullanımı ve vücut geliştirme çalışan insanların doping için aldıkları maddeler, çocuk olmasını engelleyebilir ve zorlaştırıcı etkilerde bulunabilir. Bu tip ilaçlar kasları kuvvetlendirmek adına vücudun normal hormonal düzenini bozar, dışarıdan bol miktarda vücuda alınması sonucu bunların vücutta üreten hücreler ve sistemler zayıflayarak devre dışı kalabilir.

Sigara sperm yapısı üzerinde olumsuz etki yaratır. Yapılan geniş sayıda araştırmalarda sigara kullanan erkeklerde bu tip sorunların daha fazla olduğu gözlemlenmektedir.

Alkol kullanımı kısırlık nedeni değildir. sosyal anlamda alkol kullanımının spermler üzerinde bir etkisi yoktur. Alkol de uzun süreli ve sık kullanımında sorun yaratır. Ancak sigara alkolden daha zararlıdır. .

Erkek kısırlığının en sık rastlanan ve tedavisi mümkün olan nedeni varikoseldir. Ergenlikte başlayan yumurta damarlarındaki varisleşme giderek ilerler ve spermlerin sayı, hareketlilik ve dölleme gücünü zamanla düşürür. Geç kalınmadan ve özel mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilerek ortadan kaldırılabilir. Mikrocerrahi yöntemin ehil ellerde teknik başarısı %99 un üzerinde olup hastaların %80’ i ameliyattan fayda görür. Eski yöntemler ile başarısız varikosel ameliyatı geçirenlere de mikrocerrahi teknik ile düzeltme ameliyatı yapılabilir. Son 15 yılda yaklaşık 2500 kişiye uyguladığım bu yeni yöntem ile birçok hasta doğal yoldan çocuk sahibi olmuştur. Ayrıca bu teknik ile aşılama ve tüp bebek yapılması gereken hastalarda da döllenme oranları artmaktadır. Meni kanallarında tıkanıklık saptanırsa bunu ortadan kaldırıcı mikrocerrahi ya da endoskopik ameliyatlar da yapılabilmektedir. Sonuç alınamayan durumlarda basamaklı olarak yardımlı üreme teknikleri uygulanır. Öncelikle erkeğin sperm üretimini maksimum düzeye çıkarılır daha sonra bir aşılama yada tüp bebekle döllenme sağlanır. Hormon eksikliği olanlarda ise ilaçlarla tedavi mümkündür.

Yumurtasında hiç sperm hücresi olmayan erkekler çocuk sahibi olamaz.
Ancak ilerleyen teknoloji ve kök hücre çalışmalarının gelişmesi ile bu sorunun da ortadan kalkacağı öngörülmektedir.
zaten sizde böyle bir durum yoktur.
Vücuttan elde edilen kök hücre sperm hücresine farklılaştırılarak yumurtasında dahi hiç sperm hücresi olmayanların çocuk sahibi olabilmeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Klonlama yani kopyalama tekniğinde ise sadece çiftlerden birinin genetik materyali kullanıldığından doğacak çocuk ortak bir ürün olmayıp çiftlerden birinin genetik kopyası olmaktadır.

Günümüzde tam kısırlık durumu çok daha nadirdir. Mikrocerrahi, endoskopi ve yardımlı üreme teknikleri ile eskiden netice alınamayan durumlarda bile çiftler çocuk sahibi olabiliyor. Erkekler suçu eşlerine atmak yerine kendileri de detaylı tetkik olmalıdır. Normal gibi görünen tek bir sperm tahlili yeterli değildir. Ayrıca çocuk sahibi olan bir erkeğin zaman içinde -örneğin varikosel etkisi ile- çocuk sahibi olamaz hale gelmesi de mümkündür. Kısırlık tedavisinde yurdumuzda tüm ileri tetkik ve tedaviler uygulanabilmektedir. Fakat kalite kontrolü ve tedavinin basamaklı yapılması ilkelerine uyulmayabilmekte, birçok tetkik ve tedavi çoğu zaman gerekli kalitede gerçekleştirilememektedir. Ayrıca ticari amaçlar nedeni ile çiftler gereken tetkik ve basit tedaviler denenmeden pahalı ve ciddi anne ve çocuk sağlığı komplikasyonlarına yol açabilecek tüp bebek denemelerine ilk adım olarak başlatılabilmektedirler. Çok kolay ve ekonomik çözümler denenmeden ve bilhassa erkek tedaviler ile en uygun hale gelmeden tüp bebek yöntemine geçilmemelidir. Mikrocerrahi, endoskopi ve ilaç tedavileri birçok çifti tüp bebeğe gerek kalmadan çocuk sahibi yapabilmekte, en azından tüp bebek uygulamasındaki başarı şansını arttırmaktadır.

Çocuğum olmuyor diyen bir erkeğin Üroloğa hatta bir Androloğa başvurması gerekiyor.

Androloji iki kollu bir bilim dalıdır. Bir kolu kısırlık yani infertilite diğer kolu da impotans. Yani erkeklik sorunlarıyla ilgilidir.

Çiftler direk tüp bebek merkezlerine değil önce doktorlara başvurarak tedavi olmalıdır. Böylelikle birçok basit sorun tedavi edilir, doğal yoldan çocuk sahibi olunabilir. Tüp bebek gibi pahalı ve komplikasyonlu bir yöntem sadece gerek duyulan çiftlerde ve son çare olarak uygulanmalıdır. Mesela yumurtasında kanser başlangıcı olan bir erkeğin sperm sayıları azalır ve bu kişi bir Ürolog tarafından görülmeden tüp bebek uygulamasına girer ise hayatı tehlikeye girer. Aynı şekilde basit bir girişim ile düzelecek bir sorun da atlanabilir.

hülasa benim size önerim ; bizzat bir üroloji uzmanına giderek muayene ve tedavi olmanızdır.
geçmiş olsun.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 14
   Bugün : 4.673
   Toplam : 20.795.201