Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95558 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 1918
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 06 Temmuz 2009 17:03:35
 Durum : Cevaplandı
kolda güç kaybı

Hocam merhaba,

Benim eşime boyun fıtığı teşhisi kondu. Ancak bizi üzen sağ kolunda yüzde yirmi güç kaybı oldu.Eşim 14 seans fizik tedaviye gitti. Daha önce kolunda sancı da vardı verilen ilaç ve kas gevşeticiyle bu sorun ortadan kalktı. Eşim şimdi ileç kullanmayı bıraktı çok şükür sancısı yok, kolundaki güç kaybı da şimdilik durdu. Hocam bizim en büyük korkumuz bu güç kaybı devam eder mi? Eşim ameliyat olmak istemiyor. Güç kaybını durdurmak mümkün mü? Eşime arasıra kol ve el hareketleri yapıp kolunu güçlendirmek için mücadele ediyor hatta bir ara kürek dahi çekti. Böyel kalsa buna da razıyım yeter ki gücüm azalmsın diyor.
Hocam bize ne önerirsiniz? Eşimin gücü yeniden kazanılabilir mi? Kazanılmazsa burada dururu mu? İlerlememesi için ne yapmalıyız. İstanbulda oturuyoruz, bize önereceğiniz bir tedavi şekli var mı? Ayrıca çok kutsal bir görev yapıp sorunları olana mail bazınıda dahi olsa yardımcı olıyorsunuz, Allah te sizi hep korusun!Çok teşekkür ederim, sevgi ve saygılarımla, Gül
Soru Cevabı
iyi dilek ve görüşleriniz için teşekkürler.
Allah sizinde yar ve yardımcınız olsun.

eşinizin boyun fıtığına gelince...

boyun fıtıklarında kollarda güç kaybının olması ; normal , beklenen bir durumdur.

günümüzde boyun ve bel fıtıklarında ameliyat pek yapılmamaktadır.

çünkü tam netice vermeyen , ilerde tekrar bir boyun fıtığı riski her zaman mevcut olan ve bir çok komplikasyonu da beraberinde getiren riskli ve tehlikeli ameliyatlardır.

Boyun bölgesinde 7 adet omur cismi olduğuna göre ; sağ tarafta 7 , sol taraftada 7 olmak üzere toplam 14 adet boyun fıtığı çıkış yeri mevcuttur…
Başka bir deyişle ; normal bir insanda boyun bölgesinde toplam 14 adet boyun fıtığı çıkış yeri mevcuttur.
Boyun fıtığında sıkışan sinir kökleri organizmanın hareket etmesine sebebiyet veren oluşumlardır.
Boyun fıtığı ameliyatı esnasında bu sinir kökleri serbestleşse de , ilerde orjinal yapısını kaybettiği için çevresine granulasyon dokusu oluşacaktır.
Kaba bir tabirle ; en mükemmel yapılan boyun fıtığı ameliyatlarında bile 14 aralıktan birini iptal ettiğiniz için hastada hareket kaybı olması normaldir.
Bu nedenden dolayı , sanılanın tam aksine boyun fıtığı ameliyatları radikal % 100 netice veren ameliyatlar değildir. Çünkü 14 adet boyun fıtığı çıkış yeri bulunmaktadır. Bunlardan biri alınsa , geriye 13 tane daha boyun fıtığına aday yer var demektir.

ayrıca boynun son derece dar ve tehlikeli bir anatomik yapısı olduğunu belirteyim.

Amerika ve Kanada da boyun ve bel fıtığı ameliyatları 4 seneden beri çok kısıtlı olarak , ancak çok belirgin bazı şartlar meydana geldiğinde yapılmaktadır.
Fakat , ne yazıkki ülkemizde medyanında bilinçsizce yaklaşması neticesi peynir ekmek satılır gibi her yerde herkese boyun ve bel fıtığı ameliyatları yapılmaktadır.
Günümüzde bel ve boyun fıtıklarına genel yaklaşım ; MR daki görüntü ne olursa olsun ameliyat dışı, konservatif tedavilerin uygulanması ve şikayetlerin ortadan kaldırılmasıdır.

eşiniz gerekli fizik tedaviyi gördüğüne , ağrı ve sancısı ortadan kalktığına ve güç kaybı durduğuna göre ;
bundan sonra yapılacak iş , gerekli egzersizlerle kas gücünü arttırmaktır.

boyun ağrıları ve fıtıkları genel olarak ; boynunu sabit pozisyonda tutmak suretiyle uzun süre çalışan kişilerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur.
örneğin ; öğretmenler , çok kitap okuyan öğrenciler, banka memurları , operatörler , daktilo ve bilgisayar kullanıcıları , masa başında uzun süre bilgisayar başında çalışan devlet memurları , çok fazla örgü-biçki-dikiş-nakış işi yapan ev hanımları , halı ve kilim dokuyucuları , uzun süre tv seyreden ya da kahvehanelerde kağıt vs.oynayan kişilerde boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı sıklıkla görülür.
o nedenle bu tip başı sabit pozisyonda tutan hadiselerden eşinizin uzak durması ve kaçınması gereklidir.

egzersizler konusunda eşinizin yapması gerekenler şunlardır :

1- İZOMETRİK EGZERSİZLER:
(Dik olarak otururken veya ayakta yapılır)
A) Fleksiyorta direnç: Eller alna koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10’ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

B) Ekstansiyona direnç:
Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10’ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

C) Yana eğilmeye direnç: Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır, 10’ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.

D) Döndürmeye direnç:
Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10’a kadar sayılır. Hareket el değiştirerek aksi yönde tekrarlanır.

2- İZOTONİK EGZERSİZLER
A) Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun. Başınızı öne döndürün. Dinlenin. Aynı hareketi aksi yöne yapın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

B) Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin. 5 defa tekrarlayın.

C) Başınızı yavaşça kulağınız omuzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

D) Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün. Aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın. Dinlenin. Hepsini 3 defa tekrarlayın.

benim size önerim ; gerekirse eşinizi ilerde tekrar iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun fizik tedavi gördürmeniz ve yukarda bahsettiğim boyun egzersizlerini usulüne uygun olarak düzenli bir şekilde yaptırmanız olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 16
   Bugün : 3.611
   Toplam : 20.745.194