Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95566 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 1954
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 17 Temmuz 2009 09:33:53
 Durum : Cevaplandı
Kondromalazi Patella

iyi günler.

Yaklaşık iki yıldır amatör Yol yarış bisikleti biniyorum, haftada iki veya bazen üç gün yaklaşık 75-90 Km kadar yoğun kadansta bazen de rampa ağırılıklı antremanlar yapıyorum. Geçtiğimiz ay bir antreman sırasında, epeyce yüklendiğim bir gündü sol dizimde bir miktar yanma hissetmeye başladım, eve geldim zaman geçip soğuma başladıkça yanma arttı, daha sonra buz koydum ve ertesi gün ortopediste gittim. MR neticesinde, özetle kondromalazi patella ve patella da laterale doğru milimetrik kayma ve medial menisküsün arka boynuzunda kapsüler zedelenme teşhisi tanısı yapıldı.
Daha sonra 15 günlük yoğun bir fizik tedaviden sonra ağrı neredeyse kayboldu ve ev egzersizleri ile Quadriceps geliştirme yapıyorum. Fakat bisiklete hayat boyu binmek isitiyorum.
Sorum net olarak şudur, kondromalazi patella tam olarak iyileşirmi, kıkırdak dokusu zedelenmesi vücudun kendi kendine tedavi edebildiği bir durummudur? Uzun vadede doğru bir egzersiz programı ve takviye ilaçlar ile bu durumdan kesin olarak kurtulabilinirmi?
Soru Cevabı
Öncelikle geçmiş olsun.

sorunuz olan " kondromalazi patella tam olarak iyileşirmi, kıkırdak dokusu zedelenmesi vücudun kendi kendine tedavi edebildiği bir durummudur? Uzun vadede doğru bir egzersiz programı ve takviye ilaçlar ile bu durumdan kesin olarak kurtulabilinirmi? " konusuna gelince....

Tıpta hiç bir tedavinin % 100 garantisi yoktur.
Garanti Allah’a mahsustur.
bir saniye sonra kendisinin dahi ölüp ölmeyeceğini bilmeyen hiç bir doktor ; sizin yüzde yüz şifa olup olmayacağını garanti edemez. Garanti veren varsa , yalan söylüyor demektir.

Ancak ; Allah insanoğluna her türlü hastalığı vermiştir. ama tedavisini de vermiştir.. yanlızca ölümün çaresi yoktur ..
her nefis bir gün ölümü muhakkak surette tadacaktır.
bizler Allah’a tam teslim olmuşuzdur...Yaratan ne zaman emrederse , emenetimizi derhal teslim etmeye hazırız.

Kondromalazi patella ifade olarak patella dediğimiz diz kapağı kemiğinin kıkırdak doku dejenerasyonu anlamına gelir. Diz önü ağrısı ile karakterizedir.

Diz önü ağrısı, patelofemoral eklemden kaynaklanan ağrının basit bir tanımı olup, ağrı patellofemoral ekleme destek sağlayan çevre yumuşak dokulardan ve diz çevresindeki patolojilerden de kaynaklanabilir.
Günlük yaşam sırasında diz ağrısı ile ortaya çıkan, sportif aktivitelere katılımı zorlaştıran patellofemoral ağrının tanısı ve tedavisi oldukça zordur. 1960’lı yılların sonlarında diz önü ağrısı, patellar kondromalaziye (patellanın artiküler yüzünün yumuşaması) bağlanıyor ve bunun idyopatik olduğu düşünülüyordu. Günümüzde ise, bunun sıklıkla peripatellar retinakulumun aşırı gerilmesine bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir.

kondomalazi patella da şunlar görülür:

1)Ağrı: Diz önü ağrısı sızı şeklinde, künt veya zonklayıcı tarzda olabilir. Ağrı karakteristik olarak merdiven inme-çıkma ve diz 90 derecede bükülü durumda iken özelikle yolculuklarda, sinemada ortaya çıkar.

2) Krepitasyon: Genellikle patellofemoral artritten kaynaklanan kulakla duyulabilen veya yalnızca hasta tarafından hissedilen sürtünme sesidir. Diz önü ağrısı için tipik bir bulgu değildir.

3) Boşalma (Giving Way): Patellofemoral eklemin önemli bir bulgusudur. Kuadriseps kasının zayıflığının da neden olduğu bu bulgu yük altında diz fleksiyonu-ekstansiyonu sırasında ortaya çıkar (merdiven inme,yokuş aşağı inme). Diz instabilitelerinde ve menisküs yırtıklarında da oluşabilir muayene ile ayrımı olasıdır.

4) Kilitlenme: Dizin ağırlık altında ekstansiyonu sırasında troklear ve patellar sorunlardan kaynaklanan kilitlenme oluşabilir.genellikle geçici olan bu durum menisküs yırtıkları ile karıştırılmamalıdır.

5) Şişlik: Fizik muayenede çok sık rastlanmayan, geçici bir durumdur. Ciddi patellofemoral eksen bozukluklarında, serbest proteoglikan-kıkırdak parçalarının eklem içinde var olduğu kondral patolojilerde, sinovyal hastalıklarda, kanama ve travmada şişlik saptanabilir.

tedavide Patellofemoral problemi olan hastalara ilk yaklaşım konservatif olmalıdır. antienflamatuar romatizmal ilaçlar ağrının azalmasına yardımcı olur. Patellofemoral problemlerin tümünde her zaman önemli derecede inflamasyon oluşmayabilir, ancak inflamasyon varlığında buz uygulamasının faydası vardır. Hastaların doktoruna güven duyması tedavinin esasını oluşturur.

Dizi braysleme ve basit tekniklerle bandajlama ile patellar tilt, subluksasyon önlenerek diz önü ağrısı azaltılabilir.

Basit egzersiz programları hastalara verilerek evde yapılması istenir. Kuadriseps germe (prone pozisyonunda), patellar tilt varlığında lateral retinakulum germe egzersizleri önerilir. Ayak bileğine konan ağırlıklarla Kuadriseps güçlendirici egzersizler uygulanır. Kapalı kinetik ve açık kinetik zincir egzersizlerinin birbirlerine üstünlüğü yoktur. Eksentirik isokinetik egzersizler ise yalnızca patellar tendinitin tedavisinde faydalıdır.

Diz önü ağrısında hangi egzersiz yöntemi seçilirse seçilsin ağrısız ark saptanıp, o sınırlarda tadavi uygulanmalıdır. Kronik diz önü ağrılarının, özelliklede Refleks sempatik distrofinin tedavisi zordur.

Uzun süreli konservatif tedaviden fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

koşmak veya ağır sporlar yapmak sakıncalıdır.. istirahat etmek ve buz tatbik etmek faydalıdır.

bu arada mutlak surette sakınmanız gereken bazı durumlar vardır..
bunlar :
1) merdiven inip çıkmak
2) bağdaş kurup oturmak
3) namazı diz üzerine kılmak
4) uzun süre ayakta durmak
5) alaturka tuvalet kullanmak
6) normal ideal kilonun üzerinde olmak , şişmanlamak

bunlara dikkat ederseniz ve iyi bir tedavi görürseniz iyi olursunuz.

benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun bir fizik tedavi görmenizdir.

geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.


 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 25
   Bugün : 9.275
   Toplam : 20.750.858