Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95651 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 2039
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 06 Ağustos 2009 11:29:38
 Durum : Cevaplandı
Sağ Omuz Mr

Sağ Omuz Mr

Merhaba, Mr. Raporum aşağıdaki gibidir.
Yorumunuzu rica ederim. Tenis sporu ile uğraşırken gerçekleşmiş bir sancıma neticesinde tam bir çıkma olmasada bir oynama hissettim omzumda ve sonrasında Mr. neticesinde aşağıdaki gibi yazıldı.

Kılıfta bir yırtık sözkonusumudur? Böyle bir vaka ikincil bir omuz çıkığı yaşanmazsa, uzun vadede 8-10 yıl civarında iyileşebilirmi?

Saygılarımla,

SAĞ OMUZ MR

Sağ omuz eklemi içerisinde inferior aksiler resesede uzanım gösteren sıvı mevcuttur.

Akromioklaviküler eklemde minimal dejeneratif ödematöz değişiklikler izlenmiştir. Subakromial, subdeltoid bursada milimetrik sıvı mevcuttur.

Supraspinatus kası ve tendonunun, trasesi, bütünlüğü korunmuştur. Tendonda PD ve T1A görüntülerde izlenen minimal intensite değişikliği T2 görüntülerinde saptanmaktadır. Bu bulgu “magic fenomeni” ne sekonder olarak değerlendirilmiştir.
İnfraspinatus, teres minör kası ve tendonlarının trasesi, bütünlüğü korunmuştur. İnfraspinatus tendonunun humerusa yapışma lokalizasyonunda minimal intensite artışı, az miktarda intratendinoz zedelenme ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.
Korakoid proçes ile humerus arasındaki mesafede daralma mevcuttur. Subskapılaris tendonuna minimal indentasyon izlenmiştir. Subskapularis tendonu komşuluğunda humerusta milimetrik subperiosteal kistik formasyonlar mevcuttur. Subskapularis subkorakoid Bursalarda belirgin sıvı saptanmıştır. Bu bulgular korakoid impingement açısından şüphe uyandırmıştır. Hastanın bu açıdan değerlendirilmesi önerilir.

Humerus başı posterior lateralinde periosteal depresyon ve subperiosteal medüler ödem alanı saptanmıştır. Bu görünüm hill Sachs lezyonu ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Anterior inderioır labrumda deformasyon, intensite artışı mevcut olup, komşuluğunda glenoid rimde minimal T2A serilerde hiperintensite ile karakterize ödematöz değişiklikler saptanmıştır. Bu bulgu kronik Bankart lezyonu açısından anlamlıdır. Hastanın anterior instabilite açısından değerlendirilmesi ve klinik olarak ta gerekli görülürse lbral patoloji açısından MR artrografi yapılması önerilir.

Biseps labral kompleks normaldir. Biseps kası uzun başlı tendonun trasesi, intensitesi, kalibresi, bütünlüğü korunmuştur.
Soru Cevabı
MR raporunuza göre ;
sağ omuzunuzda tıpta kol kaslarından birisi olan "supraspinatus , infraspinatus ve subskapularis " adı verilen adelelerin tendonlarında ( kirişlerinde ) muhtelif hasarlar ile omuz ekleminde sıvı artışı ve bazı kistik formasyonlar mevcuttur.
yırtık ile ilgili bir ibare yoktur.
ayrıca omuz ekleminde muhtemelen eskiden geçirilmiş çıkık bulguları olduğu ve MR artrografi tetkikinin yapılması da önerilmektedir.

bunun nedenleri arasında travma, kürek kemiğinin tekrarlayan anormal hareketleri ve soğuk yer almaktadır.Omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı, sinir hasarının kas atrofisi gelişmeden önce tanınmasına yardımcı olan semptomlardır.

Antiromatizmal ilaçlar kısmen faydalı olsa da , hasta tendonun uzman hekim tarafından lokal anestetik infiltrasyonu ve iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun fizik tedavi görmeniz gerekmektedir.
tıbbi tedaviyle geçmeyen vakalarda yapılacak en son işlem cerrahidir.
Bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızı öneririm.
geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 20
   Bugün : 8.242
   Toplam : 20.787.360