Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95664 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 2913
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 08 Nisan 2010 12:59:56
 Durum : Cevaplandı
avasküler nekroz, osteokondral lezyon

hocam öncelikle annenize acil şifalar dilerim,
gönüllü yardımlarınız için teşekkür ederim,

(09-10-2009)pentatlonda sakatlanmam sonucu sol bacağım kilitlendi çekilen röntgende tespit edilemeyince kas travması diye bana 2+1 hafta istirahat verildi.
istirahati müteakip ağrılarımın geçmediği beyanımla, spor istirahati ile işbaşıverilerek, kazadan 2 ay sonrasına MR randevusu verildi(16-12-2009).

MR raporu değerlerim. (sol femur başı üst yarımı ön iç kesimine uyan düzeyde subkortikal yerleşimli aksiyal planda 19x10 mm boyutlu T1A da kenarları hafif skleroz ile uyumlu coğrafik tarzda hipointens santrali kas dokuları izointens, yağ baskılı PD de santrali muhtemel granülan dokusan sekonder belirgin hiperintens femur sferisitesinin korunması nedenli stage 2 olarak değerlendirilen avasküler nekroz izlenmektedir.Femur başında lezyon çevresinde belirgin ödem izlenmedi.sol koksafemoral eklemden femur boynuna doğru eklem mesafesinde effüzyon izlenmektedir.)

teşhis: SOL FEMUR BAŞINDA STAGE 2 AVASKÜLER NEKROZ VE EKLEM MESAFESİNDE EFFÜZYON.

25-03-2010 kontrast MR raporumda nekrozlu bölgenin kanlandığı ve şimdiki durumumun yine tavma kaynaklı osteokondral lezyon olduğu söylendi.

4 aydır fosamax ve 15 gündür glukozamin kullanıyorum,
43 seans HBO aldım.(kontrastlı filmden sonra sonlandırıldı)
3,5 aydır koltuk değneğine devam ediyorum,

durumum hakkında yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.
(not: ameliyat olmadım.)
Soru Cevabı
teşekkür ederim...tekrar il dışına gitmeden sorunuza hemen cevap vereyim..
ayrıca sizede geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

sorunuza gelince...

Avasküler nekroz, kan eksikliği nedeniyle kemik dokusunun ölmesidir. Bu durum kemikte minik kırılmalara ve kemiğin nihai olarak göçmesine neden olabilir. Avasküler nekroz, en sık olarak kalça kemiğinin tepesini (femur) etkileyerek kalça ağrısına yol açar. Ancak başka kemikleri de etkileyebilir.

Kemiğe kan akışı bir dizi nedenden ötürü geçici olarak kesintiye uğrayabilir veya tamamen kesilebilir, ancak en sık görülen nedeni kırık kemiktir (fraktür). Doktorunuz, avasküler nekrozun ifade edilmesine yönelik olarak, osteonekroz, aseptik nekroz veya iskemik kemik nekrozu gibi başka terimler kullanabilir.

erkeklerde kadınlara oranla daha yaygındır. Genellikle 50 yaşından daha genç kişileri etkiler. Avasküler nekroz ilerleyen bir hastalıktır, yani zaman geçtikçe kötüye gider. Avasküler nekrozun yönetilmesi yaşam boyu süren bir süreçtir.

Avasküler nekroz hiçbir belirtiye veya semptoma yol açmayabilir.

Ancak bazı kişiler, durumdan etkilenen eklemde acı veya hareket aralığı kaybı yaşayabilir. Ağrıyı nerede yaşadığınız, avasküler nekrozun nerede meydana geldiğine bağlıdır.
Örneğin:
• Kalçada avasküler nekroz kasıkta ağrıya yol açabilir. Ağrı kalçadan aşağı, dize doğru yayılabilir. Ağrı genellikle ayakta dururken veya yürürken daha kötüdür.

• Bilekte Avasküler nekroz, bilekte ağrıya ve parmak zayıflığına yol açabilir. Elinizi hareketsiz tuttuğunuz zaman daha az ağrı yaşayabilirsiniz. Avasküler nekroz ile en yaygın biçimde ilintili olan bilek kemikleri arasında lunat (Kienbock hastalığı) ve skafoid (Preiser hastalığı) bulunur.

• Dizde avasküler nekroz diz ağrısına yol açar. Bu durumdan en yaygın olarak etkilenen kemik, kalça kemiğinin alt ucudur (femur).

• Omuzda avasküler nekroz genellikle kolun üst kısmındaki kemiğin tepesini (humerus) içerir. Ağrı ve tutulma yaygın olarak görülür.

Avasküler nekroz ayak, ayak bileği, omurga ve çenedeki kemiklerde de gelişebilir.

Çoğu avasküler nekroz vakası kemikteki travmanın ardından gelir; örneğin, kemik kırılması (fraktür) veya eklemin yerinden oynaması. Travma, kemiğe kan ileten kan damarlarına hasar vererek, kemiği oksijen ve besin kaynaklarından mahrum bırakabilir. Bunun sonucunda, kemik hücreleri ölerek kemiği zayıflatır.

diğer yaygın nedenleri ise şunlardır::

1-Kortikosteroidler. Prednizon gibi bu anti-enflamatuar ilaçların avasküler nekroza nasıl neden olduğu açık değildir. Uzun süreler boyunca yüksek dozda kortikosteroid alan kişiler, örneğin romatoid arterit veya lupus gibi kronik hastalıkları olan kişiler, avasküler nekroza yakalanmaya daha yatkındır. Avasküler nekroz, kısa süre boyunca daha düşük dozda kortikosteroid alan kişilerde daha nadirdir. Kortikosteroid enjeksiyonları, örneğin iltihaplı veya arteritli ekleme yapılan enjeksiyonlar avasküler nekroza yol açmaz.

2-Aşırı içki içme. Büyük miktarlarda alkol alan kişilerde, avasküler nekroza yakalanma olasılığı, daha az alan kişilere göre daha yüksek olabilir. Yıllar boyunca her gün çok sayıda alkolik içecek içmek, kan damarlarınızda yağ kalıntılarının oluşmasına neden olur. Bu durum, kemiklerinize giden kan akışını sınırlayabilir. Günlük bir temelde ne kadar çok alkollü içecek tüketirseniz, avasküler nekroz riskiniz o kadar yüksektir.

3-Avasküler nekrozun daha az yaygın nedenleri aşağıdakileri içerir:

-Orak hücresi anemisi
-Gaucher hastalığı
-Lupus
-Vurgun olarak da adlandırılan dekompresyon hastalığı
-Kemoterapi ve radyasyon terapisi de dahil olmak üzere kanser tedavileri

Eğer eklemlerinizden herhangi birinde kalıcı ağrı yaşarsanız doktorunuzdan randevu alın. Eğer kemik kırığı ya da eklem çıkması yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardıma başvurun.

Avasküler nekroz, tedavi edilmemesi halinde kemiğin bozulmasına yol açmaya devam edecektir. Kemik nihai olarak göçecek, ağrıya ve sakatlığa neden olacak kadar zayıflayabilir. Avasküler nekrozunuzun tedavi edilmeden bırakılması, şiddetli ağrıya ve birkaç yıl içinde hareket yetisinin yitirilmesine yol açabilir.

Hastalığın 4 dönemi vardır.

1. dönemde: kalça ekleminde sıvı artışı vardır
2. dönemde: kıkırdakta yumuşama ve zedelenme
3. dönemde: kalça eklemi büyüme çekirdeğinde erime, küçülme
4. dönemde: düzelme, rejenerasyon (yeniden yapılanma)

Ancak düzelme olsa bile bazen kalça ekleminde deformite olur ve ileriki dönemlerde kalça kireçlenmesine zemin hazırlar.

Bütün hastalar bu dönemlerin hepsini sırayla geçirirler. Hastalık süreci birkaç aydan birkaç yıla kadar değişir.

En önemli olay hastalığın başlangıç yaşıdır. Ne kadar erken başlarsa sonuç o kadar iyidir. Genellikle 7 yaş altında başlayanların düzelme miktarı daha fazladır.

Tedaviyi etkileyen faktörler;

1) hastalığın başlangıç yaşı
2) erken teşhis
3) hastalığın kalça eklemini tutma oranı ve şiddeti
4) femur başının asetabulumdan taşıp taşmaması
5) kalça hareketlerinde kısıtlılık olup olmaması

Hastalığın başlangıç yaşını ve kalçanın tutulum miktarını değiştirme şansı yoktur fakat kas spazmını azaltarak kalça eklemi yerinde tutulabilir. Kalça ekleminin gelişmesi iki kemiğin uyum içinde iç içe olması sayesinde olur.

tedavisine gelince...

esasen hastalığın tedavisi uzundur ve genellikle, ortopedik cerrahi gerektirir.

Kalça eklemi, önemli bir yük taşıdığından, eğilim gösteren hastalık olmaksızın da, ileri yaşlarda, burada osteoartrit belirebilir.

Bu durumu düzeltebilmek, ağrıyı azaltıp, hareketliliği kazandırabilmek için, çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Ağrı giderici en etkili ameliyat, "artrodez "adını alan ve eklem yüzeylerini birbirine yapıştırıp, tüm hareketi yok eden ameliyattır.

Kişilerin çoğu, bu cerrahi girişimi kabul edemediğinden, günümüzde, yapay eklem yüzeylerini kullanan ameliyatlara başvurulmakta ve bunlar da gittikçe başarılı olmaktadır.

benim size önerim ; öncelikle bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak gereken tıbbi tedaviyi görmeniz , sonuç alamadığınız taktirde ileri yaşlarda ortopedi uzmanına muayene ettirerek ameliyat konusunu görüşmeniz olacaktır.

geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 19
   Bugün : 3.901
   Toplam : 20.794.429