Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 91699 kişi katıldı.
Diğer Anketler
   
   Online Kullanıcı : 95
   Bugün : 3145
   Toplam : 18664457
   
 
Soru Bilgileri
 Soru No : 2999
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 27 Nisan 2010 14:28:10
 Durum : Cevaplandı
osteitis pubis

hocam iyi günler.ben futbol oynuyorum ve 1 seneden beri osteitis pubis sakatlığıyla uğraşıyorum.her iki kasığımda da kemik ödemi oluştu.birkaç doktora gittim tedavi oldum ama tam bir sonuç alamadım.Şuanda bile kasıklarımda ara ara ağrılar oluşuyor.bu konuda yardım edersiniz sevinirim.idmanlara çıkamıyorum bu yüzden.yardımınıza ihtiyacım var hocam lüften...
Soru Cevabı
Osteitis pubis sporcularda özellikle futbolcularda meydana gelen akut olarak başlayan kronik seyirli bir hastalıktır. Biyomekanik anomalileri göz ardı ettiğimizde genellikle yaralanmanın başlangıcında yüklenim dönemlerinde koşu antrenmanlarının daha fazla yapılıp, kuvvet antrenmanlarının ihmal edilmesi yada kuvvet dengesinin tam tespit edilmeden yapılması ve uygun yüklenimler olmaksızın kuvvetlendirilmesi bu kronik hastalığın başlayıp devam etmesine yol açmaktadır.


Hastalar klinik olarak kasıklarında belli belirsiz ağrı hissetmeye başlarlar. Düz koşu sırasında sporcular ağrı hissetmezler. Ama sporcular ani dönüşlerde, sprintlerin ilk çıkış anında, istasyon çalışmasındaki sıçramalarda, şut çalışmalarında ağrıyı daha yoğun hissederler. Sprintin çıkış anında sporcu “sanki arkadan birinin tuttuğunu hisseder” ve bu tutma hissi sporcunun % 100 performans göstermesine ağrı izin vermez. Maç sırasında genellikle 60-70. dakikadan itibaren hastanın ağrıları artar. Ağrılar maç akşamı daha da şiddetlenir ve hasta gece yatakta dönerken ağrıyla uyanır. Birkaç gün sporcu istirahat eder ve hiçbir şikayeti kalmamış hisseder. Düz koşu yapar ağrısı gene olmaz sporcu antrenmanlara çıkar ve sprint, beşe ikiler, şut çalışmalarında gene ağrılar hisseder. Yani sporcu ne zaman kasık kuvvetini ve kasık esnekliği kullanmaya ihtiyaç duysa sporcunun kasık ağrıları terar sporcuya rahatsızlık vermeye başalar. Sporcuların bir kısmı ağrısının olduğunu kimseye anlatamaz, sporcu düz koşu yapar, “sakat insan düz koşu yapamaz” gibi gelir daha sonra sporcu ağrısı olduğuna insanları inandıramaz ve sporcunun sıkıntısının psikolojik olarak olduğu söylenmeye başlanır.

Osteitis pubis asıl tedavisi istirahattir. Ancak sporcunun en az 8-10 hafta istirahat etmesi gerekir. Aynı zamanda kasığa yapılacak enjeksiyonların da sporcuların iyileşme süresini kısaltması açısından etkisi vardır. İstirahat ettikten sonra kasık kuvvetlendirmeler ve germe egzersizleri yaptırılmalıdır. Eğer bunlara rağmen şikayetlerde azalma olmazsa hastalara cerrahi tedavi düşünülebilir.
Geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın