Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95647 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 3093
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 20 Mayıs 2010 10:49:05
 Durum : Cevaplandı
kalça kemiğinde ağrı

Sayın Dr. Ümit Bey

Benim annem 80 yaşında 1 aydır kalça kemiğinde ağrı oluyor. ağrı ayak bileğine atıyor. Merdiven çıkarken sol ayağını bastığında batıyor ve üstüne basamıyor. ağrıyan tarafa yatamıyor. Doktora götürdüğümüzde kalça kemiğinden MR çekildi ve kireçlenme olduğu söylendi. birde Bel MR çekildi sonucunda bel kemiğinde eğrilik çıktı. bel kemiğinde erimede varmış, sinirler baskı yapıp kalçaya ağrı atıyormuş. yaşından dolayı ameliyat olamadığından ağrı kesici ilaçlar verdi. volteren iğne ve hapını verdi kullandı annem ama ağrıları geçmedi... ne yapmamız gerekli acaba bel kemiği eğriliğindenmi böyle yoksa başka bir sorunmu var. cevaplarsanız sevinirim. Saygılar....
Soru Cevabı
annenizde ileri yaş nedeniyle zaten kemik erimesi normal ve beklenen bir sonuçtur.
bel kemiğindeki eğrilik ise kalça kireçlenmesinden ve mevcut kemik erimesinden kaynaklanmaktadır.

özetle annenizin esas ve en önemli birinci hastalığı , kemik kireçlenmesidir.

annenizde bulunan ve tıpta " coxartroz" olarak bilinen kalça kireçlenmesi ; sürekli takip altında bulunması gereken bir hastalıktır.
genel olarak tüm tıp aleminin görüşü ; bu hastalıkta total kalça protez ameliyatı illa yapılacaksa ileri yaşlarda yapılması gerektiği hususudur.

eğer annenizin kilosu fazla ise ; yapılacak ameliyatta konan protezde kısa sürede zarar görür ve anneniz boşuna ameliyat edilmiş olur.
esasen annenizin yaşı itibarı ile ameliyat yapılması son derece riskli ve tehlikelidir.

O nedenle annenizin kilosu fazla ise , mutlak surette en kısa zamanda normal ideal kilosuna düşmesi gereklidir.
annenizin kalçalarındaki kireçlenmenin dahada artmaması ve hareket kısıtlığı yapmaması için , iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli fizik tedavi görmesi gerekmektedir.

Fizik tedavi, kalça kireçlenmesi tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir.
Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle kalça mafsalları tedavi edilir. Bu amaçla, yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları, masaj uygulanabilir.

Fizik tedavi kürü genelde 21 seanstır. Çoğunlukla günde bir seans uygulanır. Ancak, günde iki seansla daha hızlı sonuç almak da mümkündür. Hastadan alınan cevaba göre seans sayısı artırılabilir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında fizik tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Fizik tedavi sonrasında soğuktan korunmak gerekebilir, çünkü soğuk kaslarda gerginliğe ve dolayısı ile ağrıya yol açar. Sadece fizik tedaviden sonra değil, her zaman soğuktan ve hava cereyanında kalmaktan sakınmak gerekir. Fizik tedaviden sonra 15-20 dk. dinlenmek ve aniden soğuk havayla temas etmemekte ve özellikle eklemleri ve kasları en azından korumakta fayda vardır.

Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj da uygun bir şekilde ve bilen kişiler tarafından yapıldığında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek başına tedavide yeterli olmaz. Yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları uygulamasından sonra kombine bir tedavide yararlanılabilir.

başka bir tercih de kaplıca tedavisidir.
Ben ; kaplıcayı özellikle fizik tedaviden sonra öneriyorum... Yüzeyel ısıtıcı etkisi vardır, dolayısıyla derin dokuları etkileyemez. Sadece kaplıca tedavisi kalça kireçlenmesinde yeterli bir tedavi sağlayamaz. Muhakkak kaplıca tedavisi tercih edilecekse doktor kontrolünde olan ve fizik tedavi imkanları olan yerler seçilmelidir. Yirmi (20) seanslık bir fizik tedavi kürü sonrası uygulanacak kaplıca tedavisi hem etkinliği artırır hem de iyilik süresini uzatır.

kalça kireçlenmesi tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur de artık bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Hasta ; verilen önerilere uyarsa sonraki yaşantısını normal geçirir.

Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. kalça kireçlenmesi olanların rahatlıkla yapabilecekleri sporların başında yüzme , yürüme ve egzersiz bisikletleri gelmektedir.
esasen , hemen her hastalık yatarak iyi olur , ancak kalça kireçlenmesinde mutlaka hareket etmek gerekir. hareket etmeyen eklemlerde kireçlenme daha da ilerleyerek artar.

hülasa annenizin ;
1- kilosu fazla ise mutlaka zayıflaması
2- fizik tedavi ve kaplıca tedavisi görmesi ,
3- ileri yaş nedeniyle ameliyatın kati surette YAPILMAMASINI ,
4- Kendine uygun yeterli spor ve egzersizler yapması ,
5- fizik tedavi uzmanınca verilecek uygun ilaçları alması gerekmektedir.

annenize geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 16
   Bugün : 6.415
   Toplam : 20.785.533