Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95562 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 3211
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 05 Haziran 2010 22:45:07
 Durum : Cevaplandı
boyun kemiği eğriliği

merhaba hocam ben yaşar turaN doğuştan boyun eğriliği var bende 12 13 yaşındayken bir doktor yaşımın genç olduğunu boyunluk iLe gecebileceğini söyledi ama uygulamadık 17 yaşında iken adana numune hastanesinde çektirdiğim tüm filmlerde boyun eğriliği hatta renkli bir film çektirdik ondada eğriliği baya belli ediyodu zaten duruşumdada fark ediliyo platin takalım dedi bende kabul etmedim şimdi 25 yaşındayım tedavisi mümkünmü acaba şimdiden teşekkkürler
Soru Cevabı
boyun eğriliğine tıpta "Tortikolis " adı verilmektedir.

tortikolis nadir görülen bir hastalıktır.. Kızlarda daha sıktır.

Kulak arkası kemik çıkıntısından göğüs kafesi kemiğine uzanan boyun kasının kısalmasına bağlıdır. Tek taraflı kas kısaldığı için boyunda bir tarafa eğrilik oluşur. Bu tür rahatsızlığı olan çocuğa bakar bakmaz duruş bozukluğu hemen dikkat çeker.

Baş yan yattığı için o taraf kulak omuza yaklaşmış, yüzü ise karşı tarafa doğru dönmüştür. Bu belirtiler kas kısalmasının şiddetine göre değişik derecelerdedir. Hastanın başı elle kavranıp bu bozuk durum düzeltilmek istenirse bunun mümkün olmadığı görülür.

İstirahat halinde boyunda köprücük kemiğinin üstünde sert iki kordonun mevcudiyeti gözle görülebildiği gibi, elle de hissedilebilir.

Başın bu şekilde anormal pozisyonu zamanla boyun omurgalarında kalıcı eğrilmelere neden olur. Yine bu kötü pozisyon nedeni ile hasta taraf omuz yükselmiş, sağlam taraf omuz düşmüş ve düzleşmiş bir haldedir. Ayrıca yüz bölgesinde de asimetrik değişiklikler ortaya çıkar. Rahatsızlığın bulunduğu taraftaki yüzün yarısında gelişme yavaşladığından düzleşme olur ve küçük kalır.

Tortikolis’in sebepleri arasında birçok teori eleri sürülmüştür. Neden olarak, anne rahmindeki bebeğin başının bir tarafa doğru kasılması ile veya doğum sırasında kas içinde travmaya bağlı bir kanama sonucu oluştuğu ileri sürülmektedir. Diğer bir neden ise kalıtsal olarak kromozomlarla geçiştir.

Boynun iki tarafinda sternocleidomastoid ( SCM ) adlı bir kas bu harekete yardımcı olur.
Bu kasın herhangi bir nedenle uzaması yada kısalması sonucu kasta dengesizlik meydana gelir. Bu nedenle kasta kontraktür (sertlik ) oluşur. Kasın içinde bu sertlik genelde 8. günden itibaren oluşur.

klasik egzersiz ve pozisyonlamaya başlanması gerekmektedir.
karyola , iyi bir şekilde ayarlanmalıdır.

Yine, kulakla omuz aralığı dar olan tarafa yan yatırıldığında ince bir yastıkla yatılmalı, diğer tarafa yatarken ise yastıksız yatmalıdır.

ayrıca germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır.

Zamanında egzersiz programı uygulanmazsa ilerde çeşitli deformiteler ortaya çıkar.

Sebep ne olursa olsun hastalığın teşhisi gayet kolaydır. Tedavi ne kadar erken yapılırsa sonuç o kadar iyidir. boyun omurgalarında eğriliklerin oluşması ve yüzün bir yarısının gelişmemiş olması durumunda tedavi şansı daha azdır.

masaj ve boynu germe ile tedavi edilmeye çalışılır.

fizik tedavi ve egzersizlerle düzelmeyen tortikolis’in tedavisi cerrahidir. Ameliyat yaşı mümkün olduğu kadar erken, hastalığa teşhis konduğu anda yapılmalıdır.

Ameliyat bölgesel veya genel anestezi altında yapılır. Boyunda yapılan 1-2 cm’lik kesi ile sert bir kordon halini almış olan adale bölümü çıkarılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Bu işlem erken yaşlarda yapılırsa boyunluk kullanmak gerekmez, ileri yıllarda ortaya çıkacak olan boyun eğriliği ve yüzdeki gelişme kusuru önlenmiş olur.

hülasa benim size önerim ; iyi bir merkezde fizik tedavi ve egzersiz tedavisi görmeniz ; sonuç alamadığınız taktirde ameliyat edilmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 26
   Bugün : 5.891
   Toplam : 20.747.474