Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95721 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 4392
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 03 Ocak 2011 14:51:51
 Durum : Cevaplandı
sol kulak, sol boğaz, sol omuz, sol kol, sol kürek kemiği..

merhaba doktor bey,
4 aydır gidiyorum geliyorum ya lenf bezin şişmiş ya da bademciklerin şişmiş deyip geri gönderiyorlar, boğazımın solu ağrıdığı için.
size uzun uzun anlatabilirim çünkü KBB uzmanı da sağlık ocağındakiler de dinlemiyorlar.
2006 da sol 6. dişim rahatsızlandı, çürümüş ben görmüyordum. doktor bey önce antibiyotik verdi, tekrar gittiğimde çekecek oldu, kaçtım. arasıra ağrım devam etti. inat ettim çektrmedim. dişimden ayrılmak istemiyordum :)
2010 oldu, boğazımın soluna vurduğumda kulağımı kapatıp da vuruyormuşum gibi tok bir ses geliyordu. en sonunda dayanamadım ve mayısta gittim dişimi çektirdim. tabi doktorlarımız da benden çok çektiler.. çünkü iğneyi yaparken ayağımı bir yere vurdum, dişimi çekeceklerinde tansiyon ve şeker düşmesinden bayılacak oldum, çekerlerken de ellerimden ayaklarımdan tuttular.böylece ilk dişimi verdim onlara :)
fakat geçmedi kulağıma gelen o kalın ses. sonraları işte boğazım ağrımaya başladı. içtend eğil dıştan ağrıyor diyorum sancı oluyor bazen de.. "bademciklerin,lenf bezin.." film çekseler belki orada bir sorun olduğunu anlayacaklar. bazen çenemin altında bir şey şişiyor sancı yapıyor. kulağımda da bir tuhaflık. diş gitti sorun devam.
sonra boynumun soluna doğru yayılmaya başladı, omzuma ve sol kürek kemiğime. oturduğumda sanki arkamda başka bir cisme daha yaslanıyormuşum gibi sol kürek kemiğime rahatsızlık veriyor. bu arada başımı kaşırken sol kulak arkamda kafatasımda küçük bir şişkinlik farkettim sert. dün de banyoda öyle dik durduğumda sol omzum sağ omzumdan bir kaç santim aşağıda duruyordu. kürek kemiğim ağrıyor. omzum ağrıyor, dirseğime kadar kolum ağrıyor. (ben solak değilim. küçükken iki elimi de kullanıyordum, sakarlığımdan 7 ve 8 yaşımda sol kolumu iki kez kırdım ve sağa devam ettim.)
bunların hepsi dişim yüzünden mi? ya da bir kısmı dişten bir kısmı da 2001ocak ayında aldığım bilgisayar karşısında sandalyeye sola dönük oturmak ve tv izlerken yana dönüp izlemem yüzünden mi? kafamdaki o şişkinlik de geriliyor başımı çevirdiğimde? karmakarışık oldu yazdıklarım. siz doktorsunuz karışık da yazsam anlarsınız. bir de hangi bölüme gideceğim?
yıllardır grip bile olmamışken, yıllardır hastaneye gitmemişken, bahardan beri gidip geliyorum hep aynı şeyler..
iyi günler diliyorum.
Soru Cevabı
Öncelikle geçmiş olsun.
bu şişlikler anlattıklarınıza göre lenf bezlerindeki büyümelerdir.

Tıpta lenf bezinin büyümesine “Lenfadenopati adı verilmektedir.
Lenfadenopati ; fizik inceleme sırasında sık karşılaşılan bir bulgudur.
Lenfadenopatilerin çoğu benign ( iyi huylu ) olup; enfeksiyonlar ve çeşitli kanserlerin seyrinde ilk bulgu olarak karşımıza çıkabilirler. Bu hastalarda tanıda geç kalınması önemli tıbbi sorunlara yol açabileceğinden bir doktor için lenf nodlarının iyi değerlendirilmesi ve hangilerini araştıracağı çok önemlidir.
Uygulamada hastaların çoğunda boyun , koltuk altı ve kasık lenf nodları ele gelebilir.
Eğer lenf nodu patalojik boyutta ise bir doktor lenfadenopatinin gerçek nedenini tanımlamak zorundadır.

Bir cm’nin altında lenfadenopati önem arz etmez.
Boyunda 1,5 cm üzeri , kasıkta 1,5 cm üzeri lenf nodları patolojik olup araştırılmalıdır. Kafa arkası ve kulak arkası lenf nodları çoğunlukla enfeksiyoz kaynaklıdır.
Karında 2 cm’den büyük, göğüs boşluğunda 1,5 cm’den büyük lenf nodları patolojiktir. Bazı araştırıcılar lenf nodu volümünü önemsemektedir….genellikle 1.5 x 1.5 cm’den büyük hacimli lenf nodlarında bir granülomatöz ya da malign hastalık ( kötü huylu kanser ) olma olasılığının normale göre 13 kat fazla olduğu bilinmektedir..

İki haftadan kısa süreli lenfadenopatiler çoğunlukla enfeksiyöz kaynaklıdır.
İki haftadan uzun öyküde ise ; tüberküloz ( verem ) , viral enfeksiyonlar, HIV, kötü huylu kanserler , otoimmün hastalıklar düşünülmelidir.
Bir yılı aşan bir öyküde malign hastalık olasılığı düşüktür.
Mesleki öykü (Ziraat ve tarımla uğraşanlarda), evde kedi köpek olması (toksoplazma, kedi tırmığı hastalığı vb), yolculuk, ailede tüberküloz öyküsü tanısı için yol gösterici olabilir.
Uzun süreli kullanılan ilaçlar (difenilhidantoin, karbamazepin, primido suksinatlar, altın tuzları, sulfasalizin, kaptopril, atenolol, kinidin, allopurinol, sefalosporin, primetamin) lenfadenopatiye yol açabilir. Lenf bezi büyüklüğü yanında , eklem ağrısı ve kas ağrısı varsa ; bu sıklıkla bir viral enfeksiyona işaret eder. Son günlerde geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar, diş ve dişeti rahatsızlıklarının mevcudiyeti öyküde çok önemlidir.

Lenf nodunun ağrılı, hassas ve kızarık olması ; iltihaplı bir olaya işaret eder.
Tüberküloz ve malign hastalıklarda lennfadenopati hızlı büyüyüp kapsül gerilimi yaratmadıkça ağrısızdır. Hodgkin hastalığında lenf nodu ağrısız, yumuşak hareketli ve lastik kıvamındadır. Hodgkin-dışı lenfomalarda ise sert ve genellikle ağrılıdır. Taş gibi sert lenf nodlarını metastatik küme biçiminde görmekteyiz.

boyunda lenf büyümesi varsa ayrıntılı kulak burun-boğaz ve diş muayenesi de ayrıca yapılmalıdır. Gerek enfeksiyonlar gerekse malign hastalıklar ( kötü huylu kanserler ) için önemlidir. Kriptik tonsilit, çürük bir diş servikal lenfadenopatinin nedeni olabilir. Yanakta koplik lekelerin görülmesi kızamık tanısı koydurur.

Bundan başka Lenf bezi büyümeleri genellikle :
-kızıl, kızamık, kızamıkçık ve diğer viral enfeksiyonlarda ,
-Eritema nodozum gibi deri hastalıklarında ,
- tuberkülozda,
-streptokokal enfeksiyonlarda,
- sarkoidozda
- ilaç reaksiyonlarında ,
-Enfeksiyöz mononükleozis, toksoplazmazis te ,
- Sifiliz ( frengi ) te ,
-dermatomyozit, sistemik lupus eritematozus gibi oto immun kollagen doku hastalıklarında ,
-Sezary sendromunda
-Lösemiler, ileri evre Hodgkin-dışı lenfomalar ile nöroblastom gibi kanserlerde görülür.

Lenf bezi büyümesi yanında peteşi, purpura, ekimoz gibi deri bulguları ve solukluk aksi ispat edilene kadar malign hastalıklara ( kötü huylu kanserlere ) işaret eder. Bu bulgular viral enfeksiyonlardan lösemi ve lenfomanın mutlaka dışlanması gerekir.
Kemik iliği supresyonu varlığında mutlaka onkoloji ya da hematoloji bölümlerinin olduğu merkezlere gidilmelidir.. Karaciğer ve dalak büyüklüğü de çoğunlukla malign hastalıklarla birlikte olup üzerinde önemle durulmalıdır. Enfeksiyöz mononükleozisde de enantem, lenfadenopati, deri döküntüleri, hepatosplenomegali olabilir.
Hülasa ; eğer lenf bezlerinizde büyüme varsa ilk olarak bizzat dahiliye , hematoloji ve onkoloji uzmanlarına muayene olarak kanser olmadığınızın mutlaka tespit edilmesi gereklidir.
Eğer kanser gibi tehlikeli bir hastalığınız bulunmadığı taktirde ; zaten ilgili uzmanlar sizi lenf bezlerindeki büyüklüğün esas nedenini tespit ettirmek üzere kbb uzmanı , dermatoloji uzmanı , göğüs hastalıkları uzmanı ve diş hekimine sevk ederek yönlendireceklerdir...
Geçmiş olsun.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 28
   Bugün : 2.882
   Toplam : 20.823.299