Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95558 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 4564
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 27 Ocak 2011 17:06:08
 Durum : Cevaplandı
Ayak bilegi

Merhaba ben yaklasık 3 hafta önce halı saha da mac yaparken sag ayagimin üstüne yan bastım ve butun yuk üstüne bindi. Hemen hastaneye gittik film cektiler ve öneli bisey yok ordaki ani harekete dayalı bi sislik olabilir dediler ve krem verdiler. Fakat neredeyse 3 hafta olmasına ragmen hala ayagımın sag ön carprazında ve sagdaki kemigin orda şişlik devam etmekte. Ayagımı ice kıvırırken icerde sanki bir gerilme oluyor ve can acıtıyor. Normal yuruyebiliyorum fakat kosamıyorum ve ara sıra agrı gibi acılar oluyor. Surekli kütlüyor gün icerisinde 8-10 kere normal hareket ederken kütlüyor.Bunlar normal mi? normalse gecmesi nekadar zaman alır. Degilse yırtık falanmıdır. Ne yapılması gerekir gibi sorularamı cevap verebilirseniz cok sevinicem. Simdiden cok tesekkurler ve iyi calısmalar dilerim.
Soru Cevabı
eğer ayak bileğinizin dış bağ yırtılması varsa ; çok hafif olanları (grade I) dışında büyük çoğunluğuna alçı uygulanması gerekir.

Alçı uygulanmayan vakalarda bağlar tam formunda iyileşemez ve ayak bileğinde sürekli burkulmalar olur. Ayak bileğinin fizyolojik öne-arkaya hareketine yuvarlak bir hareket eklenir. Bu da zamanla kireçlenmeye neden olur. Günümüzde üzerine kolaylıkla basılabilen, banyo yapılabilen, üzerine ayakkabı giyilebilen alçı teknolojileri nedeniyle risk almak son derece anlamsız hale gelmektedir.

Alçı süresi yaralanmanın ağırlığına göre 3-6 haftadır. Çok ciddi olanlarda ameliyat gerekebilir.

İç bağlar nadiren yırtılır ve büyük kısmına cerrahi müdahale gerekir. Aksi halde bağ iyileşmez ve dış bağ yırtıklarına benzer biçimde öğütücü bir hareket gelişir ve kısa süre (1-3 yıl) ciddi kireçlenmeler oluşur.

Fibulanın ayak bileği ekleminin dış kısmındaki bölümüne dış malleol denir. Dış malleol kırıkların tek başına ve kaymamış ise 6 hafta süren bir alçı yeterlidir. Dış malleol kırıkları iç bağ yırtığı ile birlikteyse kısa süreli bir çıkık oluşur . Çekilen filmlerde çıkık yerine oturmuş olarak görülse bile operasyon mutlaka gerekir.

Zamanında tedavi edilmeyen bağ yaralanmalarına ait problemlerde rekonstriksiyon ameliyatları gerekebilir.

benim size önerim ; derhal doktorunuza bizzat tekrar muayene olmanız , gerekiyorsa röntgen filmlerini çektirmeniz ve duruma göre tedavi metodlarını görmeniz olacaktır.
geçmiş olsun.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 8
   Bugün : 5.009
   Toplam : 20.746.592