Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95609 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 4816
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 09 Mart 2011 13:38:26
 Durum : Cevaplandı
SAÇ DÖKÜLMESİ

MRB ÜMİT BEY SAMSUNDAN BÜLENT BEN TEKRAR RAHATSIZ EDİYORUM SİZİ UMARIM SORULARIMA BIR IKI CUMLE BIRSEYLER YAZARSINIZ BEN CELLEX-C GÖZALTI KREMİNİ KULLANIYORUM AMA PARA VEEREK ALIYORUM BU KREMİ ACABA BI CILT DOKTORUNA GITSEM RECETE YAZARMI BEN KAMU PERSONELIYIM AYNI ZAMANDA YANI YUZDE YIRMISINI ODEYEREK ALABILIRMIYIM BU KREMI YOKSA KREM SAC BAKIM SAMPUANI TURU ŞEYLERI PARAMLAMI ALMAM GEREKIYO YAZDIRAMAMMI YANI RECETEYE DIĞER SORUMDA SU SAC BAKIMI İLE ILGILI SAMSUNDA CILT UZMANI ILE GORUŞTUM BANA SAC DOKULMESI ILE ILGILI MINOKSIDILDEN DAHA ETKILI OLDUĞUNU SOYLEDIĞI RENOKIN SAC BAKIM URUNUNU ONERDI SIZIN BU MARKA HAKKINDA BILGINIZ VARMI ONERIRMISINIZ BENIM SACLARDA BIRAZ SEYRELME VAR BIRAZ GENETIK OLSA GEREK BIRAZDA JOLE KULLANIYORUM ONDAN HERHALDE EVET RENOKIN IŞIME YARARMI BIDE SAC BAKIMI HAKKINDA BI IKI CUMLE BIŞEYLER YAZARMISINIZ SON SORUMDA EL BILEGININ IBNCE OLMASI SOYAGACINAMI BAGLI BU SORUYU SON KEZ YAZIYORUM INANIN KAFAMA COK TAKILIYO KALIPLI IRI BIRININ EL BILEGIINCE OLABILIRMI EGER SOYAGACINA BAGLIYSA YADA GUCSUZ BIRININ KENDINDEN GUCLU KALIPLI BIRINE GORE EL BILEGI SOYAGACINA BAGLI OLARAK DAHA KALIN OLABILIRMI SOZ BIDAHA SORMICAM BU SORUYU BI IKI CUMLEDE BU SORUMA CVB YAZARSINIZ COK MUTLU OLURUM KENDNIZE IYI BAKIN IYI GUNLER
Soru Cevabı
Saç dökülmelerinin hormonal, metabolik, mikrobik pek çok sebepleri var. Sorunun kaynağını araştırın. Demir, çinko veya başka bir besin unsurunun yetersiz alımı ile ilişkili olup olmadığını öğrenin. Yanlış planlanmış dengesiz ve çok düşük kalorili diyetlerin de saçınızı dökebileceğini unutmayın.

Sorunu, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin ona yalnızca kan dolaşımı ile ulaşabileceğini unutmadan çözmeyi deneyin.

Saç dökülmeniz beslenmenize ilişkin sorunlardan kaynaklanıyorsa, kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin, p-aminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiamin gibi besin unsurlarını ihtiva eden bazı hazır ürünlerin veya besinlerin ağız yoluyla alımı halinde yardımcı olabileceklerinden şüphe etmeyin!

Son yıllarda tıbbi küf olarak tanımlanan özel bir küfün özellikle kadınlarda sık görülen hormonal olmayan saç dökülmelerinde son derece etkin bir tedavi aracı olduğunu gösteren güvenilir çalışmalar var. Bu küf, ilk kez 1970’li yıllarda Almanya’da kullanıma verildi. Tıbbi küfün tiamin, keratin ve sistin ile birlikte kullanımının daha etkili olduğunu ise 1990 sonrasında yapılan yeni ve güvenilir çalışmalar gösterdi.

Saç dökülmesini durdurmak, saç hasarını önlemek istiyorsanız çözümün dıştan değil içten geldiğini unutmayın.
Önce doğru ve dengeli bir beslenme planı yapın, stresten, üzüntüden, uykusuzluktan uzak bir yaşam planı yapın. Gerektiğinde bir uzman danışmanlığı alarak yukarıda belirtilen besin unsurlarını bir arada içeren yeni ve etkili ürünlerden yararlanın.

Saç kaybını artıran etkenler

1) Tükenmişlik durumu, stres
2) Ateş, enfeksiyonlar
3) Tiroid bozukluğu gibi bazı hormonel ve metabolik hastalıklar (Tiroid bezi tembelliği)
4) kansızlık
5) Mevsimsel dökülmeler
6) Hamilelik ve emzirme dönemleri
7) Beslenme bozuklukları, bilinçsiz ve ağır sık tekrarlanan diyet rejimleri, alkol bağımlılığı
8) Kanser tedavileri gibi ilaçların kullanımı
9) Zehirlenmeler
10) Radyasyon

Küçük mite ların (Demodex follicularum) bir tür kelliğe yol açtıkları bilinmektedir. Bu mitelar saç diplerine yerleşerek saçlara zarar verirler. Bazı bilim adamlarının geliştirdikleri başka bir teoriye göre ise kellik oluşup oluşmayacağı insan vücudunun bağışıklık sisteminin verdiği yanıtın kuvvetine bağlıdır.
Eğer miteları öldürecek kadar kuvvetli bir bağışıklık saldırısı oluşursa , mitelara zarar vermesinin yanı sıra saç dökülmelerine de neden olur.

Bununla birlikte kalıtımsal faktörler, saç kaybını artırıcı yönde zayıf kan dolaşımı , akut enfeksiyonlar , ameliyat, radyasyon ,deri hastalıkları,ani kilo kayıpları,yüksek ateş,demir eksikliği,diyabet,tiroit hastalıkları ,ilaçlar ve kemoterapi ,stres, beslenme yetersizliği , parazitler ve diğer mantar enfeksiyonları , kimyasallar, özellikle saç boyaları ve vitamin eksiliği saç dökülmelerinin önde gelen nedenlerinden sayılabilir.

Saç dökülmesini önlemek için :

1) Elma sirkesi ve adaçayı ile durulamak saçların daha hızlı büyümesine neden olur.
2) Ginko biloba baş derisinin kan dolaşımını artırır. Kanlanmasını sağlar.
3) Atkuyruğu (vegetal silica)silisyum kaynağıdır. Silisyum saçların daha kuvvetli ve parlak görünmesini sağlar.
4) Yeşil çay, pygeum ve saw palmetto,ısırgan (nettle) saç dökülmesini önleyecek maddeleri içerir.
5) Çay ağacı yağı (tea tree oil)saçın dökülmesine neden olan bakteri ve miteları öldürür . Çay ağacı yağı saça 10 damla damlatılır,başa masaj uygulanır ve şampuanla yıkanır.
6) Bol bol meyve ve sebze ve az miktarda nişasta yiyin.Meyve ve sebzeler bol miktarda flavonoid ve antioksidan içerirler bu da saç foliküllerini korur ve saçın büyümesini sağlar.
7) Biotin içeren soya türü yiyecekler yiyin yada tablet olarak alın. Biotin sağlıklı saç ve deri için gereklidir. Bazı erkeklerin saç dökülmesini engeller. Biotin için bira mayası,kahverengi pirinç,bulgur,bezelye,mercimek,yulaf,soya,ayçiçeği,ceviz yiyebilirsiniz.
8) Güneşin zararlı etkilerinden saçınızı koruyunuz. Çok güneş altında kalmak ve çok deniz suyunda kalmak saçlarınıza zarar verir.
9) Saçlarınızı yıpratmaktan kaçının,asla fırça , sık dişli tarak kullanmayın. Islaklığını havlu ile nazikçe alın. Ve asla saç kurutma makinesi veya herhangi bir saç ısıtma makinesi kullanmayın. Bırakın kendi kendine kurusun.Mutlaka saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyor ise en düşük ısıda ve en düşük hızda kullanınız. Islakken saçlarınızı taramayın, ıslak saç kolay kırılır.
10) Acımasız diyetlerden kaçının , bu sağlığınız ve saçınız için uygun olmayabilir.
11) Özellikle soyadan yapılan yiyecek gruplarını tüketin. Soya taneleri, tempeh(fermente bir soya ürünü), tofu (soya loru) mutlaka beslenmenizde olmalı. Soya katkılı yiyecekler saç dökülmesi ile direk ilişkili bir hormonu ( dihidrotestesteron) düzenleyerek saç dökülmesini engeller.
12) Asla çiğ yumurta yemeyin, salmonella enfeksiyonu için çiğ yumurta büyük risk taşır. Ama yüksek miktardaki avidin biotini dokuya bağlar ve absorbsiyonunu artırır.
13) Her gün saç derinize masaj yapmayı ihmal etmeyiniz. Masaj için saç derisini besleyici yağlar kullanabilirsiniz.
14) Biotin ve silisyum içeren lokal saç ürünlerini kullanınız. Aloe vera ,vitamin C ve E ve jojoba yağı da saç için iyidir. Hacim vericiler papatya, kadife çiçeği,ginseng ve çarkıfelek çiçeği saçlarınızın güzel görünmesini sağlar.
Bunları kullanırken dikkat ediniz çünkü bu kimyasallar sık sık alerjik reaksiyonlar göstermektedir. Bunları seçerken doğal olup olmadıklarına ve pH larının ayarlanmış formüle sahip olup olmadıklarına dikkat ediniz. Bir çok doğal sağlıklı gıda bu maddeleri içerir.

15) saç ıslak olduğunda kırılgandır saçınızı nazikçe havlu ile kurulayınız.
16) Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir. A vitamini gereksiniminizi Beta Caroten olarakta karşılayabilirsiniz.

bahsettiğiniz saç bakım ürünleri konusunda ise , malesef bir bilgim yoktur...o nedenle bu konuda size yardımcı olamayacağım.

devlet tarafından masrafların ne kadarının karşılanıp , ne kadarlık bölümünün karşılanmadığı hususu ; hergün değişen kanun ve yönetmelikler nedeniyle bizzat bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumunun sağlık işleri dairesine yapacağınız müracaat neticesi öğrenilebilir.

Eğer yüksek miktarda saç kaybınız varsa bir uzmana danışarak bu ürünler konusunda yetkili uzmandan en sağlıklı ve doğru bilgileri alın.

el bileğinin ince olması konusunu ise daha önce izah etmiştim.

özetle ve kısaca bu durum :
1- kişinin anatomik yapısına
2- genetik yapısına
3- hangi eli daha çok kullandığına
4- herhangi bir hastalığı veya yarası olup olmadığına
5- hangi beyin yarım küresinin dominant olduğuna
6- kişinin sosyal ve psikolojik durumuna göre değişir.

el bileğinin ince veya kalın olması soy ağacına da bağlıdır , genetik olabilir.
eli kendinden güçlü olan birine göre ufakta olabilir , büyükte olabilir..bu konuda belirli bir sınırlama veya kaide yoktur.

sağlıklı günler.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 15
   Bugün : 1.624
   Toplam : 20.769.089