Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95723 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 5303
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 23 Mayıs 2011 12:37:24
 Durum : Cevaplandı
belde nödül

Mrb doktor bey annemin sol bacağında karıncalanma kalçada ağrı var Çektirdiğimiz Mr da L1 ve L2 vertebra korpusunda hemanjiomla uyumlu nöd üler alanüler oluşum ; L3 vertebra superior kesimde T1A T2A incelemelerde Skelerotik kemik adacığı lehine yorumlanan nödüler alan dikkati çekmiştir L5 S1 Düzeyinde nöral foramenleri inferiporda daraltan ve ön epidural yağ mesafesini oblitere prefiral diz kabarıklığı izlenmiş bu düzeyde her iki S1 sinir kökünde minimal basılanma dikkati cekmiştir diye yazıyor Beyin Cerrahı ve fizik tedavi branşlarında verilen ilaçlardan hiç bir fayda bulamadı bacagınadki karıncalanmalar devam ediyor ne yapmamız gerekli teşekkürler
Soru Cevabı
MR raporuna göre ; belinizde 5.bel omuru ile 1.sağrı omuru arasında bel fıtığı ile hemanjiom nodülü mevcuttur.

bu bel fıtığı , önünden geçen sinir damarına minimal bası yaparak bacakta karıncalaşma ve ağrı gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

kısaca bel anatomisi hakkında bilgi vereyim:
normalde belde 5 tane omur vardır ve bunlara Lomber omur denir. Lomber’in baş harfi olan L harfi ile numaralandırmak suretiyle kaçınçı bel omuru olduğu izah edilir. lomber omurların hemen altında sakrum ( sağrı ) omurları yer alır.

Aynı şekilde sakrum ( sağrı ) bölgesindede 5 tane omur vardır. ve bunlarda sakrum’un baş harfi olan S harfi ile numaralandırmak suretiyle kaçınçı bel omuru olduğu izah edilir.

yukarda açıkladığı gibi , sizde 5.bel omuru ile 1.sağrı omuru arasında bel fıtığı mevcuttur. (L5-S1 )

belde 5 tane bel omuru olması nedeniyle , normal bir insanda sağ tarafta 5 , sol taraftada 5 aralık olmak üzere toplam 10 adet bel fıtığı çıkış yeri bulunmaktadır.
sizde bulunan 1 adet bel fıtığı ameliyatla alınsa bile , ilerde geri kalan 9 ayrı yerden yine bel fıtığı olabilir. yani ameliyatın garantisi olmadığı gibi , her bel fıtığında da zaten ameliyat yapılması gereksizdir.

bel fıtıklarının öncelikle ameliyatsız tedavi edilmesi , eğer başarı sağlanamıyorsa ve belirli kriterlerde mevcutsa cerrahi tedavisi yapılması esastır.
nitekim bel fıtığından 2-3 kez ameliyat olduğu halde , ilerde tekrar bel fıtığı olan insanlarla karşılaşabilirsiniz. işte bunun nedeni budur.
bel fıtığı ameliyatları diğer ameliyatlara benzemez. apandisit ameliyatı sadece 1 kez olur. safra kesesi ameliyatı sadece 1 kez olur. çünkü bir insanda bildiğiniz gibi , bir tane apandix , bir tane safra kesesi bulunur. bunlar radikal çözüm getiren ameliyatlardır. oysa , normal bir insanda 10 adet bel fıtığı çıkış yeri olduğu için , bel fıtığı ameliyatları radikal sonuç getirmeyen ve ilerideki dönemlerde bir dizi komplikasyonuda beraberinde getiren ameliyatlardır.
iyi bir fizik tedavi ile şikayetleriniz geçecektir..
benimde size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli bir fizik tedavi görmeniz olacaktır.

hemanjiom konusuna gelince...

Bunlar radyolojik deyimlerdir ve lezyondan geçen kan akımının hızını ve atar ve toplar damarlar arasındaki şant oranını belirtir..
vasküler orijinli tümör demek olan hemanjiomlar çocukluk çağının en sık rastlanan iyi huylu tümörleridir. kötü huylu bir kanser değildir. Tüm iyi huylu tümörlerin % 7 sini oluştururlar. doğuştan meydana gelirler...ve tehlikeli değildir.

Benim size önerim ; bizzat konusunda çok iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 29
   Bugün : 5.745
   Toplam : 20.826.162