Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95681 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 5328
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 26 Mayıs 2011 08:57:42
 Durum : Cevaplandı
boyunda eğrilik, şişlik ve tortikolis

merhaba hocam,
35 günlük bir oğlum var.
doğduğu günden beri dikkatimizi çeken ancak 10 günlükken oldukça belirginleşen bir durum var:
oğlumun boynunun sağ tarafında şişlik var. bu şişlik boyundan başa doğru uzanan kasta, ayrıca aynı kasın devamı olan ve vücudun tam orta noktasına(adem elması denen yerin altı) uzanan - ki muhtemelen o kasın devamı olan yer, V şekline benzer iki kas yani anlatmak istediğim- şişlik var. bu şişlik çok sert, biz ilk başlarda acaba kemik mi diye de düşündük. o derece sert bir yapıda bu şişlik.
doktora ve fizik tedavi uzmanına gösterdik ve egzersiz verdiler. germe ve esnetme hareketleri,yatış hareketi,masaj hareketi yapıyoruz. 10 gündür günde 5 defa sık sık uyguluyoruz ama hiçbir ilerleme yok gibi ve bu sertlik beni korkutuyor. bu şekilde geçmeyecekmiş, yumuşamayacakmış gibi geliyor.
1 sene kadar sürebileceği bize söylendi bu hareketlerin. sizce düzenli hareketler sonrasında düzelme olur mu? ameliyat gerekebilir mi?
çocuğumda asimetrik yüz gelişmesi ne derece olabilir. bunları merak ediyorum.
izmirde yaşıyoruz.behçet uz çocuk hastanesine gidiyoruz,memnunuz ama izmirde bu konuda daha iyi bir hekim veya hastane varsa tavsiye edebilir misiniz?

teşekkürler
saygılarımla
Soru Cevabı
Doğumsal boyun eğriliğine tıpta "Tortikolis " adı verilmektedir.

tortikolis nadir görülen bir hastalıktır.. Kızlarda daha sıktır.

Kulak arkası kemik çıkıntısından göğüs kafesi kemiğine uzanan boyun kasının kısalmasına bağlıdır. Tek taraflı kas kısaldığı için boyunda bir tarafa eğrilik oluşur. Bu tür rahatsızlığı olan çocuğa bakar bakmaz duruş bozukluğu hemen dikkat çeker.

Baş yan yattığı için o taraf kulak omuza yaklaşmış, yüzü ise karşı tarafa doğru dönmüştür. Bu belirtiler kas kısalmasının şiddetine göre değişik derecelerdedir. Hastanın başı elle kavranıp bu bozuk durum düzeltilmek istenirse bunun mümkün olmadığı görülür.

İstirahat halinde boyunda köprücük kemiğinin üstünde sert iki kordonun mevcudiyeti gözle görülebildiği gibi, elle de hissedilebilir.

Başın bu şekilde anormal pozisyonu zamanla boyun omurgalarında kalıcı eğrilmelere neden olur. Yine bu kötü pozisyon nedeni ile hasta taraf omuz yükselmiş, sağlam taraf omuz düşmüş ve düzleşmiş bir haldedir. Ayrıca yüz bölgesinde de asimetrik değişiklikler ortaya çıkar. Rahatsızlığın bulunduğu taraftaki yüzün yarısında gelişme yavaşladığından düzleşme olur ve küçük kalır.

Tortikolis’in sebepleri arasında birçok teori eleri sürülmüştür. Neden olarak, anne rahmindeki bebeğin başının bir tarafa doğru kasılması ile veya doğum sırasında kas içinde travmaya bağlı bir kanama sonucu oluştuğu ileri sürülmektedir. Diğer bir neden ise kalıtsal olarak kromozomlarla geçiştir.

Bebek doğduğu andan itibaren normalde başını iki tarafa döndürebilir. Boynun iki tarafinda sternocleidomastoid ( SCM ) adlı bir kas bu harekete yardımcı olur.
Bu kasın herhangi bir nedenle uzaması yada kısalması sonucu kasta dengesizlik meydana gelir. Bu nedenle kasta kontraktür (sertlik ) oluşur. Kasın içinde bu sertlik genelde 8. günden itibaren oluşur.

bebek başını tek tarafa dönük tutmaya başlar. Zedelenmiş taraftaki adeleye doğru başını çevirir, yüzü karşı tarafa doğru bakar.
Bu sekilde başını yan tutmaya başlayan bebeklerde hemen Vojta tedavisine, eğer vojta yapan uzman yoksa, klasik egzersiz ve pozisyonlamaya başlanması gerekmektedir.

Çocuğun karyolasını , yüzü, döndüremediği tarafa doğru döndürecek şekilde ayarlanmalıdır.

Yine, kulakla omuz aralığı dar olan tarafa yan yatırıldığında ince bir yastıkla yatırılmalı, diğer tarafa yatarken ise yastıksız yatırmalıdır.

ayrıca çocuk fizyoterapistinin göstereceği şekilde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır.

Zamanında egzersiz programı uygulanmazsa ilerde çeşitli deformiteler ortaya çıkar.

Sebep ne olursa olsun hastalığın teşhisi gayet kolaydır. Tedavi ne kadar erken yapılırsa sonuç o kadar iyidir. Çocuk büyümüş ve erişkin hale gelmişse boyun omurgalarında eğriliklerin oluşması ve yüzün bir yarısının gelişmemiş olması durumunda tedavi şansı daha azdır.

Çocuk küçükken masaj ve boynu germe ile tedavi edilmeye çalışılır.

fizik tedavi ve egzersizlerle düzelmeyen tortikolis’in tedavisi cerrahidir. Ameliyat yaşı mümkün olduğu kadar erken, hastalığa teşhis konduğu anda yapılmalıdır.

Ameliyat bölgesel veya genel anestezi altında yapılır. Boyunda yapılan 1-2 cm’lik kesi ile sert bir kordon halini almış olan adale bölümü çıkarılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Bu işlem erken yaşlarda yapılırsa boyunluk kullanmak gerekmez, ileri yıllarda ortaya çıkacak olan boyun eğriliği ve yüzdeki gelişme kusuru önlenmiş olur.

hülasa benim size önerim ; çocuğunuza iyi bir merkezde fizik tedavi ve egzersiz tedavisi gördürmeniz ; sonuç alamadığınız taktirde ameliyat ettirmeniz olacaktır.

Maalesef tıbbi etik ve deontoloji kuralları gereğince , buradan size bir doktor veya hastane tavsiye etmem ; doğru bir davranış tarzı değildir.
bizzat sizin araştırmak suretiyle bulmanız daha doğru ve sağlıklı bir yöntemdir.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 32
   Bugün : 9.073
   Toplam : 20.799.601