Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95723 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 5400
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 08 Haziran 2011 00:27:08
 Durum : Cevaplandı
apandist olabilirmi

mac esnasında sağ kasığıma sert bir darbe aldım. 10 gün oldu buz tedavimi yaptım ancak simdi bir sertlik var gibi bastırınca ağrı yok , etrafa yayılması dısardan belirtsiide yok bir ağrı sızı gibi hissediyorum . internette araştırdım icime korku düstü abandisti tarif ediyo yer olarak ancak bende bulandı ateşlenme gibi belirtiler yada ağrının yayılması gibi belirtilerde yok .. acaba ne olmuş olabilir
Soru Cevabı
apandisit teşhisini siz kendi kendinize internete bakarak koyamazsınız.
bunun teşhisi için bizzat bir doktor muayenesi ve gerekli bir takım tahlillerin yapılması icap eder.
Gerilmeyle kasıkta oluşan hasarlar 3 dereceye ayrılarak incelenir:

Birinci derece zorlanmalarda kasta belirgin bir yırtılma yoktur. Yerel bir ağrıyla birlikte şişme ve duyarlılık vardır. Eklem hareketinde veya kas gücünde önemli bir kayıp ortaya çıkmaz. Kasın pasif olarak gerilmesi, ağrının artmasına neden olur.

İkinci derece zorlanmalarda kasta hasar oluşmasına karşın tam bir yırtık yoktur. Sakatlanma anında şiddetli bir ağrı duyulur. Hareket ettikçe ağrı çok artar. Bu nedenle en ufak bir hareketten kaçınılır. Kas gücü azalmış , hareket kısıtlanmış palpasyonla duyarlık artmıştır. Şişlik ve spazmla birlikte yaralanma yerinde renk değişikliği de görülür.

Üçüncü derece yaralanmalarda kas tamamen yırtılmıştır. Buna bağlı komple fonksiyon kaybı söz konusudur. Yaralanma anında çok şiddetli bir ağrı duyulmasına karşın ilerleyen saatlerde ağrı azalır. Parsiyel yırtılmalardaki ağrıya göre daha hafiftir. Yırtılan kas kitlesinin bir tarafta toplanması ile yaralanma yerinde bir şişlik belirir. Kasın proksimal yırtıklarında şişlik altta distal yırtıklarında ise üstte belirgindir. Ağrı ve şişliğin yanı sıra renk değişikliği ve şiddetli spazm görülür.

Ezilme şeklindeki kas yaralanmaları, tekme vb. gibi direk darbeler sonucu olur. Darbenin geldiği yerde şiddetli bir ağrı, şişlik ve morluk vardır. Darbe etkisi ile kasın kemik üzerinde ezilmesi sonucu daha çok derin tabakalardaki kaslar zedelenir. Zedelenme kemiğe en yakın kasta olur. Ezilme ile birlikte değişik büyüklükte hematom da olabilir.

Kas hematomu kasıktaki lfler yırtıldığında ortaya çıkabilir.

Bedensel etkinlikler sırasında kasa gelen kan akımı önemli ölçüde artar. Kasta bir zedelenmeye veya yırtılma olunca artmış kan akımı ve zengin damarlarlaşma sonucu, kan oturması yani hematom oluşabilir. Kas hematomları kas içi ( intramusküler )ve kaslar arası ( intermusküler )olarak iki şekilde gelişebilir.

kas içi hematomlar kasın zorlanması veya yırtılması sonucu oluşur. Kasın sağlam kalan fasyası yani epimisyum, hematomu sınırlar. Böylece kas içi basınç artar. Kasta uzun süre devam eden ağrı ve fonksiyon kaybı olur.

kaslar arası hematomlar ise intertisyel aralıklar ile olur; kas ve fasya damarları zedelenir. Hematom geniş bir aralığa yayıldığı için basınç artışına bağlı belirtiler görülmez. Çoğu kez intra ve inter-müsküler tip hematomlar birlikte görülür. Bu durumdaki bir hastayı çok dikkatle muayene etmek gerekir. Özellikle yaralanma yerinin distalinde, kompartman sendromu gelişip gelişmediği dikkatle kontrol edilmelidir.

Kas yaralanmalarından sonra en ideal tedavi yönteminin ne olduğu konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Bazı klinikler erken mobilizasyonun yararını savunurken, bazıları yeterli süre immobilizasyonun gerekli olduğunu ve mobilizasyon için acele edilmemesini ileri sürerler.

Kas dokusunun rejenerasyon yeteneği çok yüksektir ve yaralanmadan hemen sonra onarım faaliyeti başlar. Yaralanmadan 7-8 gün sonra kas lifleri kontraktil özelliklerini yeniden kazanır. Ancak kasın eski kuvvetine kavuşması için uzun zaman geçmesi gerekir.

özetle şikayetleriniz muhtemelen travmaya bağlı yumuşak doku yani kaslarda zedelenme olduğuna işarettir.

kas ağrılarının 5 tip tedavisi vardır.

1) fizik tedavi ve hedefe yönelik özel tedavi modaliteleri
2) akupunktur
3) kaplıca tedavisi
4) ağrı kesici , iltihap giderici ve kas gevşetici ilaçlar
5) bazı şifalı Bitkiler ( örneğin : kestane kabuklarının suda kaynatılması ile elde edilen çay )

Benim size önerim ; bizzat konusunda çok iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 34
   Bugün : 6.758
   Toplam : 20.827.175