Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95693 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 5955
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 14 Eylül 2011 14:28:37
 Durum : Cevaplandı
Omuz Çıkıkları

Merhaba hocam,Size Baküden yazıyorum..

Önceden söylüyorum, türkcem iyi olmaya bilir, lütfen kusuruma bakmayın..problemimizi anlatmaya çalışacağım..

Annemde çocuklukdan beri omuz çıkıkları var..bikaç yıldan bir, bazen de yılda 1-2defa ani hareketi zamanı omuzu çıkıyor..en son 25gün önce çıktı..ama bu farklıydı, otobüs aniden fren yaparken olmuş..omuzu yerine takıldı, bi sorun yok gibi görünüyoru, ama yaklaşık 10 gündür omuzunda ağrılardan şikayetleniyor..Manyetik rezonans görüntüleme yapıldı..Sonuç olarak ne çıktı onları yazıyorum:

Bazu kemiği başında arka lateral çökme ve kemik iliği ödemine bağlı T1 hipo, Stir hiperintens sinyal değişikliği olarak algılanır. Anterior-interior labrumda kopma mevcut olup, kopmuş labrum parçasının asgari hareketi izleniyor.

Acromion posterior a (A) eğilimlidir ..

Sonuç:

Bankart yırtığı (lezyonu)

Hill-Sachs deformitesiBurdakı doktorların bazıları operasyon diyor, bazıları ise sadece terapi öneriyor..

Sizden ricam olucakdır, bize yardım edin..Siz ne öneriyorsunuz?

Önceden teşekkürler..

Saygılarımla
Soru Cevabı
hıll-sack kırığı veya lezyonu demek ; omuzda bulunan bazı anatomik yapıların baskı altında ( kompresyonu ) bulunduğunu gösterir tıbbi radyolojik bir deyimdir..bildiğiniz kırık değildir.
omuz çıkıklarında görülen röntgen bulgusudur.

Eklemi oluşturan kemiklerin normal ilişkiler dışında yer değiştirmesine, eklem yüzlerinin birbirinden ayrılmasına çıkık (Luksasyon) denir.Eğer eklemi oluşturan kemikler birbirinden tam ayrılmazsa subluksasyon denir.

Eğer çıkık bir kere olduktan sonra ufak travmalarla adeta hiç sebebsiz yere tekrarlarsa bunlara habituel, yani alışkanlık haline gelen çıkıklar denir. Çıkıkların % 50 I kadarı omuzdadır, % 25 dirsekte, % 15 kalçada görülmektedir.

Travmatik bir çıkığın genellikle yetersiz tesbiti ve iyileşmesi sonucunda bu eklemin daha sonraki dönemde kolayca veya spontan olarak defalarca çıkmasına tekrarlayan ( habituel ) çıkık denir.

Her travmada görülen ağrı, şişlik ve ekimoz görülebilir.

Asıl çıkık belirtileri ise şunlardır:

1.Hastanın duruşu: Çıkık olan kişi kol ve bacağını özel bir durumda tutar.Omuz çıkığında kol uzamış gibidir ve diğer eliyle çıkıklı dirseğe destek olur, omuz yuvarlaklığı kaybolur, akromion kabarıklaşır, bunun altında çöküntü olur (apolet belirtisi).

2.Elastiki fiksasyon: O eklem için beklenen hareket tam yapılmaz, takılır kalır, normal hareket açısını kazandırmak için zorlanırsa elastiki bir dirençle karşılaşılır.

3.Nörovasküler muayene

4.Radyolojik inceleme

Habitüel omuz çıkıkları, özellikle sporcularda çok sıkıntılı bir durumdur. Sporcunun performansını çok etkiler. Özellikle üst taraf sporu yapan kişilerde (Basketbol, voleybol, futbolda kaleci) tekrarlayan omuz çıkıkları için adaydırlar.

Tekrarlayan omuz çıkıklarında, omuzu çıkaran hareket kolun yukarı kalkması ve omuz ekleminden arkaya doğru dönmesidir. Bu hareket önden yırtılmış olan ve iyileşmekte güçlük çeken ve gevşemiş bulunan omuz kapsülünden, omuz başının öne doğru çıkmasına neden olur ve sporcu acı ile olduğu yere yığılır. Ancak bu tekrarlayan çıkıklar o kadar çok sayıda olabilirler ki, bir çok sporcu omuzunu kendisi yerine koyar.
Eskiden omuz çıkıklarında birkaç kez çıkmadan cerrahi kararı verilmez idi. Bunun temel nedeni, tanı araçlarında MR tetkikinin olmamasıydı. MR tetkikinin artması ve tanıda çok yararlı bilgiler vermesi sonucunda, anatomik olarak tüm çıkıklarda görmeye başladığımız "Bankart lezyonu" dediğimiz, omuz önündeki kapsül ve kıkırdak yırtığının varlığının ortaya rahat konulabilmesi ile, artık çok daha kolay cerrahi kararı verilebiliyor.
Son yıllardaki genel teamül şu hale gelmiştir.

Omuzu çıkan genç sporcularda, üst taraf sporu yapıyorsa, örneğin futbolda kaleci ise, MR tetkikinde veya yapılan artroskopik tetkiklerde, omuzda Bankart yırtığı dediğimiz yaralanma mevcut ise, omuz çıkığı geçirmiş bu sporcuda bir daha omuz çıkığını beklemeden cerrahi tedavisinin yapılması gerekmektedir.Çünkü bekleme ile sporcu çok daha uzun süreler kaybetmekte ve cerrahi müdahale yapılmadan geçen sürede kendine güven de azalmaktadır.

anneniz eğer sporcu ise ameliyat gerekebilir..şayet anneniz profesyonel sporcu değilse ameliyata gerek yoktur.

Benim size önerim ; annenizi konusunda iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene ettirerek gerekli tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 29
   Bugün : 923
   Toplam : 20.804.289