Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95696 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 6131
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 18 Ekim 2011 21:53:36
 Durum : Cevaplandı
iltihaplı eklem romatizması

mrb doktor bey ben sinan 1 seneye yakındır iltihaplı eklem romatizması hstasym. kortizon hapı kullandm ve su an bırakmıs durumdaym iltihap oranım normal bi şekilde şu an devamlı olarak emthexate 2.5 mg salazopyrin ve plaquanel hapları kullanıyorum raporum var. şu an iii durumdaym sağlık durumum ii iltihap sedimasyon oranlarım normal ilaçarı bırakmak istiyorum doktorum istersen 1-2 ay keselim ilaçları görelim dedi. korkuyorum bırakmaktan 20 yasındaym su an ne yapacağımı bilmiorum yardımcı olursanız sevinirm. kullandığm haplar bedenen ve ruhen yordu. ne yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim....
Soru Cevabı
Günümüzde ilthaplı romatizmanın etkin tedavisi vardır. Ancak erken tedavi çok önemlidir. Kullanılan tedavi yöntemleri ağrının ortadan kaldırılması, iltihabın azaltılması, eklem harabiyetinin durdurulması ya da yavaşlatılması ve hastanın günlük işlerini rahatça yerine getirmesi üzerine odaklanmaktadır.

Tedavi başlatıldığında hastanın bu konuda eğitilmesi, hastalığın aktif olduğu dönemde eklemlerin soğuk tutulması, kronik dönemlerde ise hareket ve sıcaklığın artırılması önemlidir.

hastalık ; hastaların vücudunda bıraktığı hasarların dışında, ruhlarında da yaralar açmaktadır. Hastalık öncesinde günlük işlerini kolaylıkla yapabilen hastalar, hastalık sonrasında bu konularda zorlanmakta ve alışagelmiş oldukları yaşam tarzından uzaklaşmak zorunda kalmaktadırlar. Hastaların yeni yaşam tarzlarına kolayca adapte olabilmeleri için hasta eğitimleri, egzersizler ve fizik tedavi yarar sağlamaktadır.

Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz..
• Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayret edin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme (regenerasyon) yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.
• Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli spor veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlü tutmaktır.
•Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir! C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.
•Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
•Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!
Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.
•Artrit bir öz bağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini C vitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea / Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.
•Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve sigara ile ilişkinizi kesin.

iltihaplı romatizma ; sistemik , enflamatuar , ilerleyici ve kronik bir hastalıktır ve düzenli olarak takip ve kontrolü gerektirir.
hastalığı özellikle stres-depresyon gibi psişik nedenlerin tetiklediği ve şikayetlerin artarak hastalığın ilerlemesine neden oldukları biliniyor..
bu nedenle bu hastaların fiziki istirahatleri yanında , psişik ruhsal istirahatte de bulunması zorunludur.

bu nedenle hastaların fiziki istirahatleri yanında , psişik ruhsal istirahatte de bulunması zorunludur.

yurt dışında bulunurken , bir ingiliz profesör şöyle demişti..
" - iltihaplı romatizması olan hastalarda fiziki ve ruhi istirahat sağlanamazsa , her türlü tedbire rağmen depresyon , stres gibi ruhsal problemler devam ediyorsa ; ne yaparsanız yapın bu hastalar kati surette iyileşmez... boşuna uğraşmayın.."

gerçektende günümüzde iltihaplı romatizmal hastalıklarla stres arasında çok ciddi bir ilişki vardır... bazı romatologlar ; iltihaplı romatizması olan hastaların tedavisi esnasında uzman bir psikiyaristin de yardımına ihtiyaç gösterirler..

Sürekli olarak stres altındaysanız , depresyon , sıkıntı , üzüntü , acı , elem içindeyseniz ; ne ilacı alırsanız , tedavi olamazsınız.

Bedenen ve ruhen tam sağlıklı olduğunuz taktirde , ilaçlarınızı usülüne uygun olarak düzenli , tam zamanında ve tam dozunda alırsanız tedavi olursunuz..

doktorunuzun vereceği her türlü ilaç ; mutlaka tok karnına ve mide koruyucu bir hapla birlikte alınmalı , gerekirse ağızdan değilde makattan veya damardan alınmalıdır...bu suretle ilaçların mide üzerindeki yan etkileri daha az olur.

Benim size önerim ; bizzat konusunda çok iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 11
   Bugün : 2.541
   Toplam : 20.805.907