Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 91617 kişi katıldı.
Diğer Anketler
   
   Online Kullanıcı : 11
   Bugün : 4637
   Toplam : 18625048
   
 
Soru Bilgileri
 Soru No : 674
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 11 Temmuz 2008 14:06:28
 Durum : Cevaplandı
eklem sıvısı

hocam çenemde eklem sıvısı artışı var ve çok aşırı ağrı ağız açma kapamada yemek yemede zorlanmalar var önerileriniz nedir
Soru Cevabı
çene eklemine tıpta "tempero mandibuler eklem" ( TME ) adı verilmektedir.

Temporomandibuler eklem (çene eklemi) kulağın hemen önünde yerleşmiş olan, dönme ve kayma hareketi yapabilen bir eklemdir. Temporal kemik (kafatasının altında ve yanında) ve alt çene kemiği (mandibula) arasında oluştuğu için bu ekleme temporomandibuler eklem adı verilmiştir. Her iki kemik yüzeyi arasında ortası çukur kenarları kalın olan bir disk bulunmaktadır.

çene ekleminde ( TME )sıvı artışı olması ; romatizma olduğuna işarettir.

bu hastalığın belirtileri :
1) Eklem ağrısı: Eklemde ve çevresinde meydana gelen en yaygın belirti ağrıdır. Genellikle çene açılırken ve kapanırken meydana gelir ancak, istirahat durumunda da oluşabilir.

2) Baş ağrısı: Çoğu eklem hastasında çeşitli derecelerde baş ağrısı görülebilir. Kaslardaki gerginlikler genellikle uzun süreli baş ağrısı ile birliktedir ve çiğneme, konuşma, yutkunma gibi durumlarda ağrıya sebep olabilir.

3) Eklem sesi: Eklem hastaları sıklıkla tıkırtı (kliking) ve hışırtı (krepitasyon) şeklinde sesler duyarlar. Tıkırtı tarzında sesler toplumda çok yaygındır ve nadiren önemli sonuçlar ortaya çıkarır. Ancak hışırtı tarzındaki sesler eklem ve diskin yapısının bozulmuş olabileceğini gösterir ve daha ciddi bir durumdur. Hangi ses bulunursa bulunsun, tedavi gereksinimi açısından bir doktora bizzat muayene olmanız gerekmektedir.

4) Çeneyi açma ve kapama güçlüğü: Çene açılırken eklem öne ve aşağı doğru bir kayma hareketi yapar. Bu hareketin yumuşak, ağrısız ve sessiz olması beklenir. Ancak eğer disk normalden önde konumlanırsa, ağrı, ağız açılırken bir tarafa kayma veya ağız açıklığında kısıtlanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

5) Çiğneme ve ısırma güçlüğü: TME hastalığının temel belirtilerinden biri çiğneme ve ısırma sırasında ağrı oluşmasıdır. Ayrıca, yemek yeme çiğneme gibi aktivitelerin yapılması da güçleşir.

Çene ekleminde (TME) rahatsızlık yapan nedenler şunlar olabilir :

1) Bruksizm: Diş sıkma ve gıcırdatma genellikle uyku sırasında görülür, ancak gündüz veya gece meydana gelebilir. Bu alışkanlığa bruksizm denir.

Uykuda dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyorsanız, çene ve yüz kaslarında yorgunluk ve hassasiyet oluşabilir. Uyandığınızda yüzünüzün her iki tarafında ağrı hissedebilirsiniz.

Bruksizm çoğunlukla stres ile birliktedir. Bazı ilaçlar (özellikle major trankilizanlar, alkol ve kanunsuz ilaçlar) da bruksizme sebep olabilir.

2) Dişlerin kapanışının bozuk olması: Kapanış bozukluklarının TME rahatsızlıklarına sebep olup olmadığı konusu tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır ve pek çok hasta için temel faktör olarak düşünülmemektedir. Ancak TME hastalığının gelişimine katkıda bulunan bir faktör olarak düşünülmektedir.

3) Yaralanmalar: Çene ve eklem fonksiyonlarını sağlayan kasların incinmesi TME rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını sağlayan en önemli etkendir. Bu yaralanmalar: spor, şiddet olayları, otomobil kazaları, sert gıdaların ısırılması ve düşme gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

4) Stres: Yaşadığımız olayların yarattığı stres TME rahatsızlığının gelişiminde büyük bir rol oynar. Gergin bir insan çiğneme kaslarını aşırı kullanır (dişlerini sıkarak veya gıcırdatarak). Bu durum sıklıkla kaslarda ağrıya neden olur. Bu durumun diğer bir etkisi baş ağrısına sebep olmasıdır.

Ağrılı kaslara sahip birisi, bu durumu tolere edebilmek için çene hareketlerini değiştirecektir. Yine çiğneme kaslarından birisi olan pterigoid lateral kasın kasılmasına bağlı olarak disk öne ve içeriye doğru çekilecektir. Bu çene fonksiyonlarındaki ahengi bozacak ve kas rahatsızlıklarını artırmakla kalmayıp, normal eklem hareketlerini de etkileyecektir.

5) Artrit: Diğer eklemlerde gelişebilen artritin bazı formları çene ekleminde de gelişebilir. En yaygını osteoartrittir. Yaş ilerledikçe görülebileceği gibi eklemde meydana gelen bir yaralanma (darbe) sonucu da gelişebilir. Artrit çene eklemininin kemiğinde aşınmalar ve bozunmalara sebep olarak TME hastalıklarına öncülük eder.

Eklem seslerinin (kliking=tıkırtı) artrit varlığını gösterdiğine veya sesler (kliking) tedavi edilmezse artrit gelişeceğine dair kanıt yoktur. Ancak, hışırtı şeklinde (krepitasyon) ses duyulması artritik değişimlerin varlığının göstergesi olabilir.

6) Uzun süren diş tedavileri: Ağzınızın uzun süre ve tam açık kaldığı diş tedavileri sonrası çiğneme kaslarınızda ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Bu durum genellikle bir iki gün içinde normale döner. Eğer ağrılar devam ederse temporomandibuler rahatsızlığı yönünden değerlendirilmesi önerilir.

7) Diğer faktörler:
-Parkinson, myastenia gravis ve felç gibi nörolojik hastalıklar kontrolsüz aşırı çene hareketlerine sebep olabilir.

-Yanlış ve aşırı miktarda kullanılan ilaçlar anormal çene fonksiyonuna katkıda bulunabilir.

Tedavisi konusuna gelecek olursak....

1)Hasta eğitimi
2)Hasta davranışlarının modifikasyonu
3)İlaç tedavisi
4)Fizik tedavi
5)Ortopedik aparey tedavisi (oklüzal plak)
6)Oklüzal aşındırma (nadiren gerekli olur)
7)Artrosentez ve lavaj (Eklemin iğne ile yıkanması)
8)Cerrahi tedavi : hiç bir tıbbi tedavinin işe yaramadığı durumlarda nadiren başvurulan ciddi ve riskli ameliyatlardır.

Hekiminiz tarafından eklem rahatsızlığınızın tipi ve sebepleri belirlendikten sonra size uygun tedavi protokolü hazırlanır.

benim size önerim ; bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak uygın bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun fizik tedavi görmeniz olacaktır.

Geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın