Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95709 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 6832
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 17 Ocak 2012 20:04:54
 Durum : Cevaplandı
AYAK BİLEĞİNDE KEMİK İLİĞİ ÖDEMİ VE KİST

Sayın Hazar, merhabalar. Romatoid artrit hastası babama (59) ait henüz yapılan ve sonucunda ameliyat olması gerektiği ancak ameliyat sonucunda da ayak eklemini öne-geriye oynatamayacağı söylenen tetkik sonuçlarını aynen aktarıyorum:


SOL AYAK BİLEĞİ MR İNCELEMESİ

Teknik: İnceleme SE, FSE, GE, STIR T1 ag T2 ag ile IV Gad sonrası SE T1 ag sekanslarla; axial, sagittal ve koronal düzlemlerde elde olunmuştur.

Tibiotalar ve fibuotalar eklem ilişkileri doğaldır. Ancak fibula distal ucunda lateral malleol seviyesinde subkondral- subkortikal 6 mm lik kistik yapılanmanın eşlik ettiği kontüzyon-kemik iliği ödemi ve dejeneratif değişikliklerle uyumlu olabilecek görünümler izlenmiştir.

Talokalkaneal eklem daralmıştır. sinüs tarside hafif daralma gözlenmiştir. Talonaviküler eklemde de belirgin daralma saptanmıştır.

Talusta ve naviküler kemikte subkondral- subkortikal belirgin kontüzyon ve kemik iliği ödemi ile uyumlu değişikliklerin yanı sıra kemik yapıların konturlarını daha çok etkileyecek şekilde yer yer dejeneratif değişikliklerle uymlu olabilecekleri düşünülen görünümler ve sinyaller saptanmıştır.

Kalkaneusta talokalkaneal ve fibulokalkaneal eklem düzlemindeki kemik yapıda subkondral- subkorikal 6 mm lik kistik yapılanmanın eşlik ettiği fokal kontüzyon ve kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal değişikliği gözlenmiştir. Ayrıca lateral düzlemde fibulotalar ve fibulokalkaneal eklem ilişkisinin kısmen bozolduğu izlenimi alınmış olup talokalkaneal düzlemde kalkaneusun laterale doğru hafif sublukse olduğu dikkati çekmiştir.

İnceleme alanına giren 1. metatarsal kemik distal metafizinde subkondral- subkortikal 4 mm lik kontüzyon ya da kistik yapılanma ile uyumlu oalbilecek sinyal değişikliği izlenmiştir.

Eklem sıvıları talokrural düzeyde artma göstermiştir.

Ayak bileği düzleminde dorsal kesimde ve lateralde daha fazla olacak şekilde kapsüler yapılarda belirginleşmelerle birlikte sinovial belirginleşmelerle de uyumlu olabilecwek görünümler dikkati çekmiştir.

IV Gad sonrası yapılan incelemede eklem kapsülünde ve sinovial yapılarda kontrastlanma artışları izlenmiş olup kemik iliği ödemi ve kontüzyonla uyumlu olaraka tanımlanan düzeylerde de kontrastlanma artışları izlenmiştir. Bu görünümlerin öncelikle enflamasyonla ve sinovial belirginleşmelerle seyredebilecek osteoartritle ve dejeneratif değişikliklerle uyumlu olabileceği düşünülmekle birlikte diğer kemik ve eklem patolojileri yönünden de dikkate alınması ve klinik bulgularla korele olarak değerlendirilmesi önerilir.

Ayak bileği lateral düzleminde peroneus longus ve brevis tendonlarında tendinozisle uyumlu sinyal artışları ile tendon çevrelerinde hafif tenosinovitle uyumlu minimal sıvı sinyalleri gözlenmiştir.

Ayak bileği medial kollateral ligamentleri düzleminde belirgin patolojik sinyal saptanmamıştır.

Anterior ve posterior tibiofibular ligament ile fibulotalar ve fibulokalkaneal ligamentler düzleminde ve periligmantöz yumuşak dokularda intensite artışları saptanmıştır (ligament- yumuşak dokularda kontüzyon ve ödeme sekonder değişiklikler?).

*Tetkik 0.3 Tesla Airis Vento Hitachi open MR cihazı ile yapılmıştır.

Sayın Hazar bu 6 mm lik kist tehlikeli midir? Durum olumsuz mudur yoksa ameliyat istemezsek ilerlememe veya belki bir nebze gerileme ümidi var mıdır rahatsızlıkta? Kemik iliği ödeminin kanser vb daha kötü sorunlara yol açma olasılığı var mıdır? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Soru Cevabı
babanızın mr tetkiki ; esas hastalığı olan romatoid artrite ait bazı bulgular ile muhtelif kireçlenmeler ve 6 mm lik bir kiste ait bulguları içermektedir.

ayak bileği üzerinde bir şişlik fark edilmesi mr çekilmesine neden olmuştur.
Ancak telaşlanmayın bunların bir çoğu zararsız ganglion kistleridir ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacaklardır.

Ganglion eklem içerisinde yer alan kemik ve kas dokularının arasında bulunan bağ dokusundan kaynaklanarak balonsu görüntüsü ile karşımıza çıkar.Bu balonun içerisinde yoğun,kaygan eklem sıvısı ile aynı özellikte bir materyel bulunur.Genel bir kural olarak hareketliliğinizin artması ile bu balon büyür ve tam tersi hareketliliğinizin azaldığı dönemlerde bu balon küçülür.

Ganglionların oluşum mekanizmasını başlatan sebepler bugün için halen bilinmemektedir.Kadınlar da erkeklerden daha sık olarak görülür.

Ganglion içindeki kistik yapı eklemden geçen sinir dokuların üzerine bası yapacak kadar büyüdüğü zaman ağrı oluşturabilirler.

Çok büyük ganglionlar ağrısız olsalarda rahatsız edici olabilirler.Tam tersi cilt altı çok zor ortaya konabilen küçük ganglionlar çok ağrılı olabilirler.

Doktorunuz size bu balonsu yapının ne zamandan bu yana var olduğunu,ebadında bir değişiklik olup olmadığını,ağrılı olup olmadığını soracaktır.

Yine muayene esnasında parmağı ile kistin üzerine bastırarak basınç uygulayacak ve bir ışık kaynağı ile kistin ışık altında ki görüntüsünü inceleyecektir.Çekilecek bir grafi veya mr ile bu olayın romatizmal hastalığa bağlı eklem bozukluğundan yada bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılır.
Bazense çok küçük olan ağrılı ganglionlarda tanıyı netleştirmek için MR istenebilir..
Doktorunuzda böyle yapmış.

Tedavisine gelince….

Tedavinin birinci aşamasını konservatif yöntemler oluşturur.

1- Takip: Ganglion tümöral bir yapı olmadığı için ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolabileceği için doktorunuz kontrolu altında belli bir süre beklenebilir.

2- Tespit: Aktivite ile ganglion boyu artacağı için ,bunun sonrasında sinir basısına bağlı ağrı gelişebileceği için doktorunuz size bir ayak bilekliği veya alçı tespiti ile takip önerebilir.Bu esnada ganglion küçülebilir belkide kaybolabilir.Ağrı azaldığında veya ganglion küçüldüğünde ayak bileği hareket açıklığını arttırmaya yönelik bir tedavi başlanır.

3- Aspirasyon: Ganglionun ağrıya yol açtığı durumlarda veya hareket kısıtlılığı yaratacak kadar büyüdüğünde , ganglion içindeki sıvı "aspirasyon" adı verilen bir işlem ile dışarı çekilebilir.Ancak bu işlem esnasında sıvının çok yoğun olması nedeniyle sıvı dışarı alınamıyabilir.

4-Yukarıda anlatılan tedavi yöntemleri sonrasında ganglionun verdiği hareket kısıtlılığı ve ağrı giderilemediği zaman ganglionun çıkarılması gerekir.

Ancak unutulmaması gereken nokta bu işlemin ardından ganglionun tekrarlıyabileceğidir.

esasen iltihaplı bir romatizmal hastalık olan romatoid artrit , tedavi ile kontrol altına alınmadığı sürece her eklemde bu tip ganglion kistleri çıkabilir.
dolayısıyla ameliyata gerek yoktur.
kemik iliği ödemi ise zaten romatoid artrit hastalığı ile ilgili bir bulgudur. ayrıca travmalarda , darbelerde , kazalarda , çarpmalarda da kemik iliği ödemi olur...kemik iliği ödemi kanser yapmaz..yapsaydı , ayağını çarpan , ayağına darbe yiyen veya romatoid artrit olan herkes kanser olurdu.

Benim size önerim ; babanızı konusunda iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene ettirerek gerekli tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 30
   Bugün : 9.694
   Toplam : 20.813.060