Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95575 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 7054
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 15 Şubat 2012 14:13:05
 Durum : Cevaplandı
torticollis

Dr.Bey cevabınız için şimddiden tşkler.benim kızım şuan 4 aylık.ve doğduğundan bugüne kadar boynunu sağ tarafa doğru 4 kez çeviremedi yani kasıldı kendiliğinden 1 saat içinde düzeldi ve boynunu sürekli sola doğru tutmak istiyor sağada çeviriyor ama genelde hep sola çevirmek istiyor.biz 2 doktora gittik 1.cisi torticollis olduğunu söyledi 2.cisi ise kalsiyum eksikliğinden olduğunu söyledi.benim sorum torticollis olunca bebek sürekli mi çeviremez başını ve nasıl kesin torticollis olduğunu anlarız yani ultrason veya filmmi çektirerek anlarız.çünkü 2.doktor boynunu muayene etti ve yok torticollis diye bir hastalık dedi.peki neden bebeğim hep aynı yöne bakmak istiyor.lütfen cevabınızı bekliyorum
Soru Cevabı
Doğumsal boyun eğriliğine tıpta "Tortikolis " adı verilmektedir.

tortikolis nadir görülen bir hastalıktır.. Kızlarda daha sıktır.

Kulak arkası kemik çıkıntısından göğüs kafesi kemiğine uzanan boyun kasının kısalmasına bağlıdır. Tek taraflı kas kısaldığı için boyunda bir tarafa eğrilik oluşur. Bu tür rahatsızlığı olan çocuğa bakar bakmaz duruş bozukluğu hemen dikkat çeker.

Baş yan yattığı için o taraf kulak omuza yaklaşmış, yüzü ise karşı tarafa doğru dönmüştür. Bu belirtiler kas kısalmasının şiddetine göre değişik derecelerdedir. Hastanın başı elle kavranıp bu bozuk durum düzeltilmek istenirse bunun mümkün olmadığı görülür.

İstirahat halinde boyunda köprücük kemiğinin üstünde sert iki kordonun mevcudiyeti gözle görülebildiği gibi, elle de hissedilebilir.

Başın bu şekilde anormal pozisyonu zamanla boyun omurgalarında kalıcı eğrilmelere neden olur. Yine bu kötü pozisyon nedeni ile hasta taraf omuz yükselmiş, sağlam taraf omuz düşmüş ve düzleşmiş bir haldedir. Ayrıca yüz bölgesinde de asimetrik değişiklikler ortaya çıkar. Rahatsızlığın bulunduğu taraftaki yüzün yarısında gelişme yavaşladığından düzleşme olur ve küçük kalır.

Tortikolis’in sebepleri arasında birçok teori eleri sürülmüştür. Neden olarak, anne rahmindeki bebeğin başının bir tarafa doğru kasılması ile veya doğum sırasında kas içinde travmaya bağlı bir kanama sonucu oluştuğu ileri sürülmektedir. Diğer bir neden ise kalıtsal olarak kromozomlarla geçiştir.

Bebek doğduğu andan itibaren normalde başını iki tarafa döndürebilir. Boynun iki tarafinda sternocleidomastoid ( SCM ) adlı bir kas bu harekete yardımcı olur.
Bu kasın herhangi bir nedenle uzaması yada kısalması sonucu kasta dengesizlik meydana gelir. Bu nedenle kasta kontraktür (sertlik ) oluşur. Kasın içinde bu sertlik genelde 8. günden itibaren oluşur.

bebek başını tek tarafa dönük tutmaya başlar. Zedelenmiş taraftaki adeleye doğru başını çevirir, yüzü karşı tarafa doğru bakar.
Bu sekilde başını yan tutmaya başlayan bebeklerde hemen Vojta tedavisine, eğer vojta yapan uzman yoksa, klasik egzersiz ve pozisyonlamaya başlanması gerekmektedir.

Çocuğun karyolasını , yüzü, döndüremediği tarafa doğru döndürecek şekilde ayarlanmalıdır.

Yine, kulakla omuz aralığı dar olan tarafa yan yatırıldığında ince bir yastıkla yatırılmalı, diğer tarafa yatarken ise yastıksız yatırmalıdır.

ayrıca çocuk fizyoterapistinin göstereceği şekilde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır.

Zamanında egzersiz programı uygulanmazsa ilerde çeşitli deformiteler ortaya çıkar.

Sebep ne olursa olsun hastalığın teşhisi gayet kolaydır. Tedavi ne kadar erken yapılırsa sonuç o kadar iyidir. Çocuk büyümüş ve erişkin hale gelmişse boyun omurgalarında eğriliklerin oluşması ve yüzün bir yarısının gelişmemiş olması durumunda tedavi şansı daha azdır.

Çocuk küçükken masaj ve boynu germe ile tedavi edilmeye çalışılır.

Ayrıca çocuğunuza evde bizzat sizin tarafıızdan yapılacak ev programından da bahsedeyim..

Bunlar :

a)Germe egzersizleri için başlangıç pozisyonu

1-Germe egzersizleri için, anne-babanın sırtını yaslayıp, dizlerini kırıp oturması önerilir.

2-Çocuğu kucağa yerleştirin, sırtüstü ve dizlerini sıkıştırılarak yatırın.

3- Çocuğu yere serdiğiniz bir battaniye üzerine sırtüstü yerleştirerek de egzersizleri
uygulayabilirsiniz.

4-Kendiniz emekler pozisyonda durup dizleriniz arasında çocuğun bacaklarını sabitleyerek egzersizler yapılabilir.

5- Çocuğun keyfinin yerinde olduğu, etrafta rahatsız edici uyaranların olmadığı zamanları değerlendirmeye çalışın.

6- Egzersizler çocuk uyurken de yapılabilir.

b) Yana Eğme

1. Çocuğun sol omzunu sağ elinizle hafifçe aşağı doğru bastırarak sabitleyin.

2. Sol elinizi çocuğun başına yerleştirin ve başı çocuğun sağ omzuna doğru yavaşça eğin.

3. 10 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Her seferinde 10-15 kere, günde 5-6 sefer bu
hareketi tekrarlayın.

c) Döndürme

1. Sol elinizi çocuğun sağ omzuna doğru yerleştirin ve aynı elinizle çocuğun başını kavrayın.

2. Sağ elinizle çocuğun çenesini tutun.

3. Yavaşça yüzünü sola çevirin.

4. 10 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Her seferinde 10-15 kere, günde 5-6 sefer bu hareketi tekrarlayın.

d) Karın üzerinde oyun

1.Bu pozisyonda bebeğin boyun kasları güçlenir. Tortikollisi olan bebekler bu pozisyonu genellikle sevmezler. Başı hafifçe yükseltmek için göğsün altına rulo şeklinde bir havlu/yastık/ battaniye koyulabilir. Bu süreyi tolere edebilmesi için sesli, ışıklı oyuncaklardan faydalanılabilir.
Çocuk yüzükoyun oynarken oyuncaklarını sol tarafa bakmasını sağlayacak şekilde yerleştirmelidir.
2. Bu pozisyonda bebek günde en az bir saat tutulmalı ve bu sürede mutlaka gözlem altında olmalıdır.

e) Uyku pozisyonu

1 Tortikollisi olan bebekler, kasların gerilmesine bağlı rahatsızlığı önlemek için genellikle aynı pozisyonda yatarlar. Bu da başın o bölgesinde zamanla düzleşmeye neden olabilir.
2. Anne bebeğini karyolasında uyutmaya çalışırken, başın çevrili olduğu tarafın aksi yönünde durursa, bebek annesine bakmak isteyeceği için boynunu düz tutmaya teşvik edilmiş olacaktır.
3. Uyurken bebeğin başı, kısa olan kasları gerecek şekilde pozisyonlanmalıdır. Bunun için de minik yastıklardan, rulo havlulardan faydalanılabilir.
4. Çocuk gözetim altında sol tarafa yatarken ince bir yastıkla yatırılmalı,..sağa yatarken yastık kullanılmamalıdır. Ancak uyuyacağı sırada sırtüstü yatırılmalıdır. Asla yüzükoyun uyutulmamalıdır.

f) Taşıma

1. Çocuğu yüzü dışarıya bakacak şekilde yan yatar pozisyonda tutun, çocuğun sol kulağı sizin sol önkolunuz üzerinde olsun.
2. Sağ kolunuzu çocuğun bacakları arasına yerleştirin ve gövdesini destekleyin.
3. Çocuğu mümkün olduğunca bu pozisyonda taşımaya çalışın.

g) Diğer öneriler:

1. Yürüteç ve zıp-zıplarda geçirilen süreyi sınırlamak: Özellikle bebeğinizin baş-boyun kontrolünü tam olarak kazanmadığı ve kasların yeterli kuvvete ulaşmadığı dönemlerde yürüteç ve zıp-zıp gibi araçlar kullanılmamalıdır.

2. Bebeğin boynunu düz tutmak: Yüzükoyun yatarken, ana kucağındayken, araba koltuğundayken, mümkün olan her anda bebeğin başının düz tutulması sağlanmalıdır. Bunun için rulo havlulardan, banyo süngeri gibi yumuşak ve bebeğin derisini tahriş etmeyecek malzemelerden faydalanılabilir.

3. Bebeğin bakamadığı tarafa kafasını döndürmesini sağlayacak ortam ve davranış değişikliği önemlidir. Bebeğin karyolasının, onun bakabildiği taraf duvara gelecek şekilde yerleştirilmesi, anne babanın bebeğin bakamadığı taraftan yaklaşması önemlidir.

4. Çocuğun yüzünü sola çevirmesini sağlayacak şekilde beslemeli ve emzirmelidir. Oturan çocukta yiyeceği sol taraftan uzatmak, emzirirken ve biberon verirken yüzü sol tarafa doğru çevirecek şekilde meme ucuyla destek vermek önerilir.

5.Çocuğu omza yaslayıp taşırken yüzünü sola çevrili tutmak uygundur.

fizik tedavi ve egzersizlerle düzelmeyen tortikolis’in tedavisi cerrahidir. Ameliyat yaşı mümkün olduğu kadar erken, hastalığa teşhis konduğu anda yapılmalıdır.

Ameliyat bölgesel veya genel anestezi altında yapılır. Boyunda yapılan 1-2 cm’lik kesi ile sert bir kordon halini almış olan adale bölümü çıkarılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Bu işlem erken yaşlarda yapılırsa boyunluk kullanmak gerekmez, ileri yıllarda ortaya çıkacak olan boyun eğriliği ve yüzdeki gelişme kusuru önlenmiş olur.

hülasa benim size önerim ; çocuğunuza iyi bir merkezde fizik tedavi ve egzersiz tedavisi gördürmeniz ; sonuç alamadığınız taktirde ameliyat ettirmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 13
   Bugün : 4.115
   Toplam : 20.757.401