Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95654 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 7139
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 25 Şubat 2012 20:49:25
 Durum : Cevaplandı
menüsküs yırtığı ve baker kıstı

iyi akşamlar ümit hocam benim sorunum devriye atarken sol dizimde kıtırdi oldu .mr çekildim sol iç menüsküs de yırtılma.baker kıstı.bursa effüzyon ve sıvı artışı görüldü.ne kadar büyüklükte olduğunu yazmıyor.doktor ameliyat dedi.yaşım 30 dedim.etol hap.parafon.dolgıt krem verdi .20 gün sonra tekrar geldedi .gittim.iki aydır altı tane doktorla görüştüm.ünüversite araştırma hastanesinde bir doktor iyileştiğimi söyledi.şu anda merdiven iniş çıkış yapabiliyorum.son zamanlarda kilitlenme oldu bmc rahatsız edici değil bunun yanında tavsiye üzerine glukozamin konroitin kullanmaya başladım besin maddesi faydası var gibi bana şaşırtabilecek faydası olan bir şey var mi hocam teşekkür ederim
Soru Cevabı
Baker kisti genellikle diz ekleminizde, arterit veya kıkırdak yırtılması gibi bir sorunun sonucudur. Her iki rahatsızlık da dizlerinizde çok fazla sıvı üretilmesine neden olarak, Baker kistine yol açabilir. Sorunun altında yatan olası nedenin tedavi edilmesi, Baker kistinde genellikle şişliği ve rahatsızlık hissini hafifletir.

Bu kistler çoğu zaman, 55 ila 70 yaş arasındaki yetişkinlerde ve 4 ila 7 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Başka diz sorunları olan insanların beşte biri gibi büyük bir bölümünde Baker kisti oluşur.
Baker kisti, nadiren patlar ve sinoviyal sıvı baldır bölgesine sızarak, dizde keskin ağrı, şişme ve bazen baldırda kızarmaya neden olur.

Eğer baker kistinin nedeni artrit ise ; iltihabı azaltmak ve sinoviyal sıvı üretimini azaltmak için, bazı konulara dkkat etmek gerekir.

1) korunma,
2) istirahat,
3) buz tatbiki
4) kompresyon
5) kaldırma.

Dizdeki ağırlığı almak ve ağrısız yürümeyi sağlamak için koltuk değnekleri kullanarak bacağınızı koruyun. Bacağınızı dinlendirin. İltihaplı bölgeye buz koyun. Dizinize bez ile kompresyon yapın. Ayrıca dizinizi özellikle geceleri kaldırın.

Tedavide Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAIDler) veya asetaminofen denenebilir.

Bedensel faaliyetlerininde düşürülmesi gereklidir.
bu sayede diz eklemindeki tahriş azalır.

Menisküs hasarlarının tedavisi ise 2 türlüdür.

1) Konservatif tedavi : erken dönemde yapılan tedavilerdir.

bunlar :
-soğuk tatbiki,
-istirahat
-hareketsiz bırakma
- Ağrı kesiciler
-Fizik tedavi
- Elastiıki bandaj tatbikidir.

Bu tedavilerle hasta rahatlar ve ödemi azalır..

2) Cerrahi tedavi :

İkinci basamakta menisküs yırtığı açısından hastaya ameliyat gerekip gerekmediğine karar verilir. Eğer şikayetler menisküs yırtığından kaynaklanmıyor veya hastanın genel durumu cerrahiye izin vermiyorsa ameliyat iptal edilebilir veya geciktirilebilir.

Menisküs yırtıklarında eğer ağrı varsa ve günlük yaşamı etkiliyorsa cerrahi düşünülmelidir.

Menisküs yırtığında sıklıkla uygulanabilecek cerrahi iki seçenek vardır:

1- Menisküs Tamiri: Yukarıda bahsedildiği şekilde eğer menisküs dış kısmında yırtık varsa uygulanabilecek bir yöntemdir. Her hasta tamir için uygun değildir. Artroskopik olarak tamir mümkündür ve sonuçları açık ameliyatlara göre daha iyidir. Ancak iyileşme süreci menisküsün yırtık kısmının çıkarıldığı (menisektomi) hastalara göre daha uzundur.

2- Menisektomi: Menisküsün yırtık kısmının çıkarıldığı yöntemdir. Menisküsün iyileşme şansı olmayan iç kısmındaki yırtıklarda uygulanır. Artroskopik olarak yapıldığında çok hızlı bir iyileşme süreci vardır ve hasta aynı gün içerisinde ayağa kalkabilir.

Ayrıca ; dizinde ağrı olan hastaların mutlak surette sakınması gereken bazı durumlar vardır..
bunlar :
1) merdiven inip çıkmak
2) bağdaş kurup oturmak
3) namazı diz üzerine kılmak
4) uzun süre ayakta durmak
5) alaturka tuvalet kullanmak
6) normal ideal kilonun üzerinde olmak , şişmanlamak

Kıkırdak yapımı için Glukozamin gereklidir. Glukozamin bir aminosakkarittir ve kondrositler tarafından kıkırdak yapımı için kullanılan temel bir maddedir. Kıkırdağın temel yapı taşı olan glikozaminoglikanların yapım reaksiyonlarında görev alır. Böylece, glikozaminoglikanlardan proteoglikanların oluşmasını sağlar.

Glukozaminoglikanlar su tutma özelliğine sahiptir. Bu sayede proteoglikanların su tutan bir sünger gibi kıkırdak dokusu içinde görev almasını ve darbelerin kıkırdak tarafından rahatça tolere edilmesini sağlar. Glukozamin kıkırdağın yıkımına neden olan enzimleri inhibe ederek erken kıkırdak hasarını da önler. Kollajen yapımını stimüle eder.

Kondromin içerisinde bulunan glukozamin, glukozamin hidroklorür formundadır ve %99 oranında saftır. Tıbbi olarak Glukozamin Hidroklorür, sülfat formundan daha fazla ve daha aktif glukozamin bulundurur.

hülasa , öncelikle bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene olarak gereken tetkikleri yaptırdıktan sonra gerekli görüldüğü taktirde glikozamin içeren tabletleri kullanmanızı ve tedavi görmenizi öneririm..

benim size önerim ; öncelikle uygun bir süre içerisinde iyi bir merkezde kaliteli ve yoğun fizik tedavi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 42
   Bugün : 10.082
   Toplam : 20.789.200