Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95721 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 739
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 11 Ağustos 2008 20:47:41
 Durum : Cevaplandı
beyinde kist

babam çapa hastanesinde tedavi görmekte ve alınan sonuç şöyledir.Serebral ve serebellar sulkus derinliklerinde artış.Lateral ventrikürler ve 111.ventrikül orta şiddette ektatiktir.Serebral hemisferlerde derin akmaddede,subkortikal arteriosklerotik ensefalopatiyi destekleyebilecek yanma tarzında ve fokal yaygın T2,FLAIR sinyal artışları.Bilateral bazel ganglionlarda,talamusta,ponsta multipl laküner enfarkt odakları.Medullaoblongata sol antrerior kesimde izlenen belirsiz konturlu fokal sinyal iskemik ve değişikl,k açısından şüpheli olabilir.Bulguların kontrol MRG filmleri ile takibi önerilir.Pinel gland lojunda 1 cm çapında pineal kist formasyonu saptanması bunların ne demek olduğunu ve sonucunda nelere yol açtığını söylemenizi rica ederim şimdiden çok tşk ederim cvp bekliyorum....
Soru Cevabı
babanızın tetkiklerinde beyinde damar sertliklerine bağlı beyin hücrelerinde değişik derecede hasarlar ,"talamus,pons" adı verilen beyin bölgelerinde çok sayıda enfarkt ( damar tıkanıklıkları ) ile kist olduğu görülüyor.

kistler ; etrafı membranla (zar) çevrili içi sıvı dolu oluşumlardır.. Büyüklükleri muhtelif olup vücüdun her tarafında oluşabilir.

beyinde oluşan kistler bir çok nedene bağlı olduğu gibi , özellikleri ve yaptıkları hasarlar farklıdır. Dolayısıyla her kistin tedaviside farklıdır.

örneğin ekinokok paraziti; karaciğerde kist yaptığı gibi beyinde de yapabilir.

Bazı araknoid kistlerinin içindeki sıvının basıncı yüksek olup çevre beyin dokusunu rahatsız edebilir. Bunun için bir beyin elektrosu (EEG) tetkiki yaptırılması gerekebilir. Belirli bir tip nöbete neden olabilirler. Genellikle bu durum ilaçlarla giderilebilir. Çok az oranda ameliyat gerektiren durumlar ortaya çıkabilir.

Colloid kistler genelde büyüme eğilimi göstermeyen oluşumlardır.Eğer kitle etkisi ile bası yaparlarsa veya Beyin omurilik sıvısının bloke ederse, değişik cerrahi müdahaleler yapılabilir.Ama, bu ameliyatların cinsei, ameliyatın zorluğu ve ameliyat sonrası beklenen komplikasyonlar her Colloid kist hastasında farklı oranlardadır.

Hastanın yaşı , genel durumu, ek hastalık olup olmaması, Kistin büyüklüğü vs gibi faktörler bu oranların belirlenmesinde rol oynar.

Benim size önerim ;babanızı bizzat nöroşirürji ve nöroloji uzmanlarına muayene ve tedavi ettirdikten sonra , uygun bir rehabilitasyon programı için iyi bir merkezde fizik tedavi uzmanına da ayrıca göstermenizdir.
geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 10
   Bugün : 2.864
   Toplam : 20.823.281