Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 94912 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 8929
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 17 Kasım 2012 21:03:18
 Durum : Cevaplandı
Bacaklarda ağrı uyuşma yanma

Yaklaşık bir yıldır belimde hafif ağrı vardı fizik tedavi bölümüne gittim.Fıtık başlangıcı hafif dikkat edersen geçer dediler.Uzun süre geçmeyince tavsiye üzerine masaj yaptırdım .bel ağrılarım tamamen geçti.1-2- gün sonra bacak ağrısı uyuşma yanma başladı . 3 aydır bacaklarımda ağrı uyuşma yanma oluyor,Hareket halinde güçsüzlükoluyor . Emar vs her türlü filmi vs çektirdim Nöroloji Fizik tedavi dahiliye Ortopedi uzmanına gittim. Tahlil,Beyin Omurilik,ve bel Emarı ve Fiziki muayene sonuçlarına göre sende hiçbir şey gözükmüyor diyorlar.
Fakat rahatsızlığım ortada diyorum. Psikolojik olabilir diyorlar . Bence pisikolojim gayet iyi hiç bir sıkıntım yok.
SORUM:Yaptırdığım masajda sinirlerde zedelenme olmuş olabilirmi? Gittiğim doktorlar sebep bu olsa emarda vs gözükür diyorlar,EMAR vs de bel fıtığı iyileşmiş gözüküyor,sinirlerde vs hiçbir zedelenme gözükmüyor. Sizce Ne
Yapmam gerekir? Önereceğiniz farklı bir tahlil film tedavi varmı?
Size nasıl muayene olabilirim Orduda nasıl bulabilirim,
Soru Cevabı
bacaklarda ve ayaklarda ağrı ve uyuşma yapan bir çok hastalık vardır...

bu hastalıklar ile nedenlerinin yüzdesine değinecek olursak ;

1- BEL FITIĞI: (%66)

Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve bacağa giden sinir köklerine bası yapmasıdır. Tedavisinde istirahata ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen tomografi veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir. Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım veya fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum gibi inanışlar mevcuttur. Ancak Mikrocerrahi sayesinde bu tip korkulara gerek kalmamıştır.

2- OMURİLİK KANAL DARALMASI: (%10)

Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Bu bası sonucu her iki bacakta ağrı yanma karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler gözükür. Kişi kısa bir mesafe yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder.
Otururken vücudunu öne doğru eğer, anacak böyle rahatlar. Hastalık ilerlerse bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar gece hastayı uyandırır, uyandığında bacaklarını bir kütük gibi hisseder, bacaklarını nereye koyacağını bilemez. Hastalığın ilerlediğini gösteren diğer bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise cinsel güç kaybolur, hasta idrar kaçırmaya başlar. Sadece uyuşmanın veya yanmaların olduğu dönemde hastaya fizik tedavi, yüzme ve eksersizler önerilir. er bu darlık ileri derecedeyse yani hasta yürürken sık sık dinlenmek ihtiyacını duyuyor veya geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa mutlaka ameliyat gerekir.

3- BEYİN KANAMALARI, DAMAR TIKANMALARI: (%2)

Halk arasında felç de denilen bu rahatsızlığın belirtileri:

Vücudun bir tarafında halsizlik Bu his eldeki bir eşyayı tutamayıp düşürmekten, kolu bacağı kaldıramamaktan tam paralize olmaya kadar türlü türlü biçimlerde olabilir. Diğer belirtiler gibi bu da bazen geçici olur ve birkaç dakika, bir kaç saat, hatta bir kaç gün kadar sürer ve sonra kaybolur. Bu nedenle kişiler olayın üzerinde fazla durmaz ve ihmal ederler. Vücuttaki bu halsizliğin belki yatakta biçimsiz bir pozisyonda uyumuş olmaktan kaynaklandığını sanırlar, Vücudun bir kısmında uyuşma veya hissizlik Ayağın uyuşması gibi, Eşyayı çift görme, Ayak üstünde dururken sendelemek Bazen bununla birlikte bulantı hissi de olabilir, Gözün tamamen veya kısmen görme yeteneğini yitirmesi, Konuşmakta veya konuşulanları anlamakta güçlük çekmek, Şiddetli ve nedeni bilinmeyen başağrısı. Bu ağrı gerginlikten veya migrenden kaynaklanan baş ağrısına benzemez. Ağrı aniden ve gök gürlemesi gibi gelir,oldukça şiddetli ve diğer bütün baş ağrılarından daha kötüdür. Gerek kendinizde gerekse ailenizin bireylerinde bu tür belirtileri gördüğünüz zaman göz ardı etmeyiniz. Belirtiler felcin her an gelebileceğinin habercisi olabilir. En iyisi hemen ya doktora veya bir hastanenin acil servisine gitmektir. Yerinde müdahale ile felç önlenebilir veya etkileri hafifletilebilir.

4- BEYİN VEYA OMURİLİK TÜMÖRLERİ: (%1)

Yukarıda sayılan tüm belirtiler tümörlerde de görülür.

5- BEYİN VEYA OMURİLİĞİ TUTAN ENFEKSİYONLAR: (%1)

Felç belirtilerine yüksek ateş, lökosit sayısında ve sedimantasyon hızında artış da eklenir.

6- ŞEKER HASTALIĞI: (%5)

Şeker hastalığı, kan şekerinin çok yüksek olmasıyla kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Vücut glikozu enerjiye dönüştüremediği zaman ortaya çıkar. Glikozun enerjiye dönüştürülmesi pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla olur. Eğer pankreastan insülin salınımı azalır veya kaybolursa, glikoz kanda kontrolsüz bir şekilde yükselir ve şeker hastalığına yol açar.

7- HUZURSUZ BACAK SENDROMU: (%2)

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri ancak tam olarak da tarif edemedikleri rahatsız edici hislerden yakınırlar. Bu hisler kişiler tarafından "baldırlarım ağrıyor", "bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor", "yanıyor", "uyuşuyor", "bacaklarımla böcekler yürüyor", "küçük bıçaklar saplanıyor" gibi çok farklı şekillerde tarif edilirBu hislerin ortak özelliği istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kaybolmalarıdır. Bu nedenle bu hisler sadece yatarken değil gün içinde özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında da (televizyon, sinema seyrederken, seyahat sırasında) ortaya çıkar ve kişi bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyar.Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olan bir durumdur. %95 oranında sebebi belirsiz olarak ortaya çıkar, %5 oranında da demir eksikliği, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, kalsiyum veya magnesium eksikliği, bel fıtığı, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

8- KANSER METASTAZLARI: (%1)

Akciğer kanseri, uzak organlara yayıldığında şu belirtilere sebep olabilir: Kemik ağrısı, Nörolojik belirtiler (bir bacak veya kolun uyuşması, baş dönmesi, göz kararması), Sarılık (deri ve gözlerin sararması).

9- BACAK KIRILMALARI: (%1)

Eğer kırılan kemiklerin arasında sinirler sıkışırsa ağrı ve uyuşma hissedilir.

10- VİTAMİN EKSİKLİKLERİ: (%3)
Özellikle akşam saatlerinde hissedilen bacaklardaki ağrı ve uyuşmaların demir ve folik asit yetersizliğinden kaynaklandığı biliniyor.

11- HEMATOLOJİK HASTALIKLAR: (%1)

Özellikle myelodisplastik sendromda görülür. Myelodisplastik sendromda kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması yanında kemik iliğindeki kan hücrelerinde normal hücrelerden farklı olan gelişim bulunur. MDS’li hastalarda kan yapımında azalmanın sonucu olarak kan hücrelerinde azalma (anemi) ve kan hücrelerinin kalite bozukluğu vardır.

12- DONMA: (%1)

Donma olayında en önemli belirti el ve ayak parmak uçlarının uyuşması ve karıncalanmasıdır. Derhal ayakkabı bağlarını gevşetip sert darbelerle ayaklarınızı yere vurun ve ellerinizi birbirine vurarak uyuşmanın geçmesini sağlayın. Böyle bir durumda aşırı ısı kaynağına uyuşan bölgenizi yaklaştırmayın. Uyuşmadan sonraki en tehlikeli belirti, artık iyice hissizleşen çimdikleme veya sert uçlu darbelere tepki vermeyen organlardır. Böyle bir durumda donan kısım battaniye ile sarılmalı, eller mümkünse koltuk atlarına sokulmalıdır.Büyük donmalarda 37 dereceye ısıtılmış su ile donan bölge ovulmalıdır. Ancak bu şekilde çözünen doku tekrar donma tehlikesi ile karşılaşırsa donan bölgede büyük hücre kayıpları olur ve organ kangren olabilir. O nedenle bu işlem açık arazide yapılmamalıdır.

13- MULTİPL SKLEROZ: (%1)

Nörolojinin en önemli hastalıklarından biri olan ve son yıllarda görülme sıklığı artan MS hastalığı, doktorların tabiriyle sinsi bir hastalık. Daha çok 15-40 yaşlarındaki yetişkinlerde görülen, baş dönmeleri, uyuşmalar ve bacaklarda halsizlik gibi birtakım belirtiler gösteren MS hastalığının ne yazık ki kesin bir tedavisi de yok.

14- DİĞER: (%1)

Tuzak nöropatiler, kronik böbrek yetmezliği, romatizmal hastalıklar, varis gibi hastalıklar da bacaklarda ağrı ve uyuşmaya yol açar.

muayenehaneme gelmeniz halinde ;
tarafımdan bizzat muayene edilerek tedavi süreciniz , durumunuz , yapmanız gereken egzersizler , sakıncalı durumlar , diyetiniz ve diğer ilgili tüm hususlar çok ayrıntılı ve net bir şekilde tespit edilerek izah edilecektir..

Diğer normal muayene şekillerinden farklı olarak buradaki muayene; ileri tıbbi teknoloji ile yapılmakta ve ortalama 1-2 saat sürmektedir.
Muayene ve Tedavi ; bütün hastalara çok temiz bir ortamda , tam bir askeri disiplin içerisinde , ileri teknoloji ile yapılmakta olup , muayenehane de bu konuda özel eğitim görmüş , yetiştirilmiş deneyimli diplomalı , branş hemşiresi çalışmaktadır.
Yine , bütün hastalara yapması sakıncalı olan ve yapması yararlı olan konuların yer aldığı özel bir liste ile , uygulayacağı özel bir diyet listesi verilmektedir.

Türkiye’de bir çok şehir ve kasabadan gelen hastaların olduğu dikkate alınarak , gelmeden önce telefonla randevu almanız en iyisidir.
Muayeneye gelirken, temiz - bol ve rahat elbise giyilmeli , altın-mücevher gibi metal özellik gösteren ziynet eşyaları takılmamalı , kendinize ait temiz bir havlu getirilmeli , yarı tok olarak ( aç veya çok doymuş olarak değil ) gelinmesi çok daha yararlı olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgiyi sitede en üstte 5. sırada bulunan "iletişim" bölümünde yazılı telefonlardan öğrenebilirsiniz.

Geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 10
   Bugün : 3.339
   Toplam : 20.404.023