Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95596 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 9104
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 11 Aralık 2012 00:42:56
 Durum : Cevaplandı
Lif çekmesi yada bağların çekmesi

Sayın hocam üniversite futbol takımında oynamaktayım.2 haftadır sol ayağımın kasık bölgesinde iç kısmında ağrılar başladı maç içinde yada antreman içinde herhangi bir depar koşularını yapmaya kalktığımda depar atamaz oldum bahsettıgım bolgede agrılar olusuyor.. Doktora da gitmedim açıkçası daha kopmuş olacağından korktugumdan internette dolasırken sitenize denk geldim ve bir soruyım dedımm ne yapmam gerekiyorr yada ne gibi bişey olmuş olabilir sorumu en kısa zamanda cevaplarsanızz sevınırım saygılarımla...
Soru Cevabı
Gerilmeyle kasıkta oluşan hasarlar 3 dereceye ayrılarak incelenir:

Birinci derece zorlanmalarda kasta belirgin bir yırtılma yoktur. Yerel bir ağrıyla birlikte şişme ve duyarlılık vardır. Eklem hareketinde veya kas gücünde önemli bir kayıp ortaya çıkmaz. Kasın pasif olarak gerilmesi, ağrının artmasına neden olur.

İkinci derece zorlanmalarda kasta hasar oluşmasına karşın tam bir yırtık yoktur. Sakatlanma anında şiddetli bir ağrı duyulur. Hareket ettikçe ağrı çok artar. Bu nedenle en ufak bir hareketten kaçınılır. Kas gücü azalmış , hareket kısıtlanmış elle muayenede duyarlık artmıştır. Şişlik ve spazmla birlikte yaralanma yerinde renk değişikliği de görülür.

Üçüncü derece yaralanmalarda kas tamamen yırtılmıştır. Buna bağlı komple fonksiyon kaybı söz konusudur. Yaralanma anında çok şiddetli bir ağrı duyulmasına karşın ilerleyen saatlerde ağrı azalır. kısmi yırtılmalardaki ağrıya göre daha hafiftir. Yırtılan kas kitlesinin bir tarafta toplanması ile yaralanma yerinde bir şişlik belirir. Kasın uç kısmındaki yırtıklarda şişlik altta , beden tarafındaki yırtıklarında ise üstte belirgindir.
Ağrı ve şişliğin yanı sıra renk değişikliği ve şiddetli spazm görülür.

Ezilme şeklindeki kas yaralanmaları, tekme vb. gibi direk darbeler sonucu olur. Darbenin geldiği yerde şiddetli bir ağrı, şişlik ve morluk vardır. Darbe etkisi ile kasın kemik üzerinde ezilmesi sonucu daha çok derin tabakalardaki kaslar zedelenir. Zedelenme kemiğe en yakın kasta olur. Ezilme ile birlikte değişik büyüklükte kan oturması yani hematom da olabilir.

Kasta kan oturması yani hematom , kasıktaki lifler yırtıldığında ortaya çıkabilir.

Bedensel etkinlikler sırasında kasa gelen kan akımı önemli ölçüde artar. Kasta bir zedelenmeye veya yırtılma olunca artmış kan akımı ve zengin damarlarlaşma sonucu, kan oturması yani hematom oluşabilir. Kas hematomları kas içi ( intramusküler )ve kaslar arası ( intermusküler )olarak iki şekilde gelişebilir.

kas içi hematomlar kasın zorlanması veya yırtılması sonucu oluşur. Kasın sağlam kalan fasyası yani epimisyum, hematomu sınırlar. Böylece kas içi basınç artar. Kasta uzun süre devam eden ağrı ve fonksiyon kaybı olur.

kaslar arası hematomlar ise dokular arası aralıklar ile olur; kas ve damarlar zedelenir. Hematom geniş bir aralığa yayıldığı için basınç artışına bağlı belirtiler görülmez. Çoğu kez kas içi yani intra ve kas arası yani inter-müsküler tip hematomlar birlikte görülür.
Bu durumdaki bir hastayı çok dikkatle muayene etmek gerekir. Özellikle yaralanma yerinin uç kısmında , kompartman sendromu denilen bir rahatsızlığın gelişip gelişmediği hekim tarafından dikkatle kontrol edilmelidir.

Kas yaralanmalarından sonra en ideal tedavi yönteminin ne olduğu konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Bazı klinikler erken hareketi yani mobilizasyonun yararını savunurken, bazıları yeterli süre istirahatin ( hareketsiz olarak ) yani immobilizasyonun gerekli olduğunu ve mobilizasyon için acele edilmemesini ileri sürerler.

Kas dokusunun yenilenme ve tamir yeteneği çok yüksektir ve yaralanmadan hemen sonra onarım faaliyeti başlar. Yaralanmadan 7-8 gün sonra kas lifleri kontraktil özelliklerini yeniden kazanır. Ancak kasın eski kuvvetine kavuşması için uzun zaman geçmesi gerekir.

özetle şikayetleriniz muhtemelen travmaya bağlı yumuşak doku yani kaslarda zedelenme olduğuna işarettir.

kas ağrılarının 5 tip tedavisi vardır.

1) fizik tedavi ve hedefe yönelik özel tedavi modaliteleri
2) akupunktur
3) kaplıca tedavisi
4) ağrı kesici , iltihap giderici ve kas gevşetici ilaçlar
5) bazı şifalı Bitkiler ( örneğin : kestane kabuklarının suda kaynatılması ile elde edilen çay )

Benim size önerim ; bizzat konusunda çok iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 24
   Bugün : 10.333
   Toplam : 20.763.619