Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95730 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 981
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 29 Ekim 2008 13:49:48
 Durum : Cevaplandı
skolyoz ve bel ağrısı

24 yaşındayım,ve 3 yıldan beri bel ağrısı çekiyorum yıllar ilerledikçe şiddetlenen ağrı ve artık bacağıma ce ayak parmağıma kadar hissediyorum halsizlik dahi söz konusu.bir çok doktora gittim skolyoz ve belimde disk problemi ortaya çıktı,skolyoz mühim derecede değil dediler,beldeki sorunuda sporla fizik tedaviyle tedavi etmeye çalıştılar,eğer bundan sonrada ağrı olursa o diskin olduğu bölgeye basınçlı iğne yapacağız işte çektiğim ağrı bu dersen yapay disk takacağım dedi doktorum.spor yapmayı bırakın artık yürümek bile canımı acıtıyor,her fırsatta sırt üstü yatmak durumundayım,ve bu ağrılarımı yılda bir kez uzun süreli ve şiddetli hissediyorum buda hemen hemen her yıl aynı zamanlara denk geliyor.Dedimya bir çok doktora gittim ama ne yazıkki netice alamadım aksine bel ağrılarım daha kötü hal alıyor zaman geçtikçe,ne yapmamı önerirsiniz
Soru Cevabı
Bel ağrısı, kas-iskelet sisteminde fonksiyon bozukluğu yaratan oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur. Çalışan kesimi ileri derecede etkilediğinden, gelişmiş ülkelerde ve dünyada ücret, iş gücü kaybı ve tedavi maliyeti gittikçe artan bir problem olarak karşımıza çıktığı için önemi büyüktür.

Bel ağrısının sınıflaması, semptomların süresi (Geçici, akut, tekrarlayan, kronik), patolojisi (disk protrüzyonu, osteoporoz, spondilit vb.) ve klinik bulgulara (faset eklem, sakroiliak eklem, myofasial vb.) göre yapılır.

Altta yatan sebepler arasında disk hernisi (bel fıtığı), faset eklemler, sakroiliak eklemler, spinal sinir kökleri, bağlar, kaslar, iç organlar ve diğer non-spinal nedenlerden kaynaklanan ağrılar vardır.

Tüm dünyada nüfusun % 60-90’ı yaşamlarının bir döneminde bel ağrısından yakınmaktadır. Bel ağrısı yakınması olan kişilerin % 40-50’si ilk l hafta içinde, % 90’ı ise 6-12 hafta içinde iyileşmektedir.

Buna karşın akut atak geçirenlerin % 38’inin bir yıl içinde ikinci bir atak, kronik bel ağrısı olanların %81 ’inin bir yıl içinde tekrar başka bir akut atak geçirdiği bildirilmiştir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 milyon yetişkinin bel ağrısından dolayı sakat olduğu ve yıllık iş günü ve iş gücü kaybı, tanı, tedavi ve tazminat harcamalarının 16-20 milyar dolar olduğu bildirilmektedir.

Türkiye’de de hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran ve yatarak tedavi gören hastaların büyük çoğunluğunu bel ve/veya bacak ağrısı olan hastalar oluşturmaktadır.
Bel ağrısı gelişiminde mesleki risk faktörleri çok önemli rol oynamaktadır.
Aşırı fiziksel aktivite ve ağır kaldırmayı gerektiren, öne eğilerek ve vücudu vibrasyona maruz bırakan meslek gruplarında bel ağrısı görülme sıklığı daha fazladır. Ağır sanayi işçileri, otobüs ve kamyon şoförleri, sağlık personeli içinde özellikle hemşireler bel ağrısının sık görüldüğü meslek gruplarıdır. Boy uzunluğu, fazla kilolar, gövde kaslarının güçsüz olması, psikososyal problemler, sigara içimi, işinden memnun olmama ve bazı spor aktiviteleri de bel ağrısı için sayılabilecek diğer önemli risk faktörleridir. Jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürek çekme bel ağrısının en sık görüldüğü spor dallarıdır.

Bel Ağrılarının Nedenlerine gelince.....

•Doğumsal anomaliler (spina bifida, sakralizasyon-lumbalizasyon vb.)
•Travmalar (omur kırıkları, bel fitığı vb.)
•Dejeneratif, halk arasında kireçlenme olarak bilinen durumlar
•İnflamatuar hastalıklar ( Ankilozan spondilit, romatoid artrit vb.)
•Metabolik ve Endokrin sebepler (Osteopeni- osteoporoz, gut vb.)
•Tümörler
•Enfeksiyonlar ( Brusella, tüberküloz, mantar enfeksiyonları vb.)
•Yumuşak dokulardan kaynaklanan ağrılar (incinmeler, postür bozuklukları, fibromiyalji vb.)
•Yansıyan ağrılar (duodenum ülseri, pankreatit, kolesistit, üriner sistem taş hastalığı, prostat, mesane ya da kadınlarda rahimden kaynaklanan problemler )

Bel ağrısı ile başvuran hastanın tanısında, öncelikle özenle alınmış kapsamlı bir öykü ve ardından yapılacak iyi bir fizik muayene son derece önemlidir.

EMG (sinir iletim çalışmaları), konvansiyonel radyografiler, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, sintigrafi tanıda yardımcı olabilen tetkiklerdir. Ayrıntılı bir öykü ve iyi bir fizik muayene sonucunda hasta için en uygun olan tetkik titizlikle seçilmelidir.

Özellikle enfeksiyon ya da inflamasyon şüphesinde kan ve idrar analizleri de yapılabilir.

Bel ağrılı hastaların tedavisindeki ana hedef bu hastaları normal yaşamlarına döndürmektir. Akut bel ağrılı hastaların tedavisinde yatak istirahati semptomların gerilemesinde önemli bir yer tutar. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar, analjezikler, kas gevşeticiler ve antidepresanlar hem akut hem kronik bel ağrılı hastaların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğuk, yüzeyel ve derin ısı, TENS, masaj gibi çeşitli fizik tedavi yöntemleri altta yatan fiziksel bozukluğu değiştirmeksizin ağrı ve kas spazmını azaltarak daha erken mobilizasyona yardımcı olurlar.
Lokal enjeksiyonlar, manipülasyon, korse ve breysler hastaya özgün olarak seçilebilecek tedavi modaliteleridir. Temel amacı hastayı bel sorunlarıyla baş etme yeteneklerini geliştirmek üzere eğitmek olan bel okulu programlan, tüm dünyada her geçen gün artan öneme sahiptir.

Bel ağrılı hastaların tedavisinde yer alan en önemli unsurlardan birisi de hastaya ve altta yatan hastalığa göre hekim tarafindan belirlenen egzersiz programıdır. Düzenli ve bilinçli yapılan egzersiz ağnyı azaltır, zayıf kasları güçlendirir, fiziksel kondisyonu ve postürü iyileştirir, mobiliteyi arttırır.

benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli bir fizik tedavi görmeniz olacaktır.

geçmiş olsun dileklerimi sunar, acil şifalar dilerim. 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 15
   Bugün : 12.751
   Toplam : 20.833.168